Притокът към язовирите в момента е силно ограничен, заяви Снежина Динева, изпълнителен директор на дружество „Напоителни системи", на вчерашното заседание на временната Комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, цитирана от Българската телеграфна агенция. По думите ѝ земеделците вече са информирани, че предстои 3-та поредна суха година. „Очакваме снеготопенето и пролетното пълноводие. В зависимост от притока към язовирите в края на април ще проведем информационна кампания за областите Пловдив и Пазарджик. В останалите райони се очаква нормален поливен сезон, но там ще е необходимо подаването на вода по строго определен график, съгласуван със земеделските производители", уточни тя.
В момента ВЕЦ „Черногорово" е спрян от „Напоителни системи“. Динева посочи, че през зимния период, когато НЕК подава вода от язовир „Белмекен", след рехабилитацията на помпената станция, „Напоителни системи" ще може да запълва язовир „Пясъчник" с водата, преминаваща през ВЕЦ „Черногорово". „Той работи през поливния сезон и обслужва 70% от площите в хидротехнически район Черногорово. Това е и предвидено в разрешителното му", съобщи тя. В момента НЕК не използва вода от язовир „Белмекен" за производство на електроенергия.
„Напоителни системи" със собствени сили са възстановили водохващането на напоителна система „Карабунар". „Правим всичко възможно да акумулираме максимално количество водни маси, за да осигурим напояване на повече земеделски производители", изтъкна изпълнителният директор а дружеството.
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов заяви, че язовир „Пясъчник" е включен като приоритетен обект за напояване в бюджета. „Отдаваме сериозно значение на това съоръжение, за да може то бързо да бъде възстановено и да изпълнява безалтернативната си функция за района", коментира Капитанов.
Динева също така информира за състоянието на язовир „Горен Дъбник", където в момента се рехабилитира канал М1. По план ремонтът е трябвало да приключи до 31 март, но поради метеорологичните условия се забавя с няколко дни. „Имам уверението на изпълнителите, че в зависимост от времето ремонтно-възстановителните работи ще завършат до 15 април. Веднага след това ще пуснем вода от язовир „Сопот“ за запълване на язовир „Горен Дъбник", за да обезпечим поливния сезон", заяви тя. Към момента язовир „Сопот" разполага с 65,7% от общия си обем, което ще позволи прехвърляне на достатъчно количество към язовир „Горен Дъбник".
На свой ред Капитанов подчерта, че МЗХ планира възстановяване на значителна част от напоителната инфраструктура. „Решихме тази седмица да резервираме по-големи количества вода, които няма да бъдат използвани. Това означава минимални месечни графици за язовирите „Белмекен" и „Батак", а при някои други обекти количествата бяха намалени наполовина. Министерството на околната среда и водите одобри тази мярка и ще следи ефекта от нея през следващия месец", обясни той.
Николай Карафизиев, директор на дирекция „Хидромелиорации" в МЗХ, заяви, че системата за управление на водите трябва да се преразгледа, въпреки че това ще изисква значителни финансови ресурси.
В края на заседанието директорът на „Напоителни ситеми“ отбеляза, че състоянието на хидромелиоративната мрежа в страната не е добро, тъй като тя не е била рехабилитирана от построяването си. В тази връзка са предприети мерки – през тази година са завършени 24 обекта, а за други предстои рехабилитация. В района на клон „Среден Дунав" е предвидено възстановяване на всички главни напоителни канали.