Начало » Новини » Страната
01.04.2025 г.

Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига

Подкрепа за Георги Тахов
Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига

Протести срещу политиците, които се опитат да спрат въвеждането на Законопроекта за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, обещаха днес на пресконференция браншовици в земеделието и млекопреработката, както и гражданските организации, които организираха бойкот на търговските вериги през февруари.

В пресконференцията взеха участие браншовиците Симеон Караколев, Бойко Синапов, Владислав Михайлов, както и Мая Манолова, Велизар Енчев, депутатът от БСП Нина Димитрова, Петър Петров от Нов съюз на пенсионерите и други.

Всички участници бяха категорични, че ще участват в протести, ако законопроектът не се приеме от Народното събрание или ако бъде спрян преди това. Мая Манолова поиска санкциите към веригите да не бъдат в размер на 50 хиляди лева, тъй като сумата е нищожна на фона на годишните обороти на хипермаркетите, които се измерват между 1 и 3 милиарда лева. Тя предложи те да са 3% от годишния оборот на веригата.

Това се оказа искане и на някои от организациите.

Съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев заяви, че Българската аграрна камара (чиито съпредседател е), е изпратила положително становище за законопроекта. В него има няколко важни предложения. Едното е да се въведе срок на плащане на стоката на производителите, тъй като има случаи, в които мандри ги бавят с година.

Другото е санкциите към търговските вериги, които нарушават закона, да не е фиксирана сума, а процент от годишния им оборот.

Симеон Караколев посочи, че БАК настоява да се детайлизира текста в законопроекта, който изисква 50% от продуктите и храните на рафтовете да са произведени в България. Като пример той даде произведените у нас колбасите, в които „само етикетите и водата са български“, а суровините са вносни.

Бойко Синапов, председател на Обединени български животновъди и член на УС на Българската агрохранителна камара, каза, че законопроектът защитава най-уязвимите групи – българските земеделски производители и крайните потребители. „Искам да видя този политик, който ще се опита да спре законопроекта в полза на големите търговски верити“, каза той. „Отсега искам да предупредя политиците, че ние, българските производители, можем да се защитим и няма да простим на нито един политик!“ По думите му българските стопани на месодайни животни са принудени да изнасят стоката си в близките страни, тъй като преработвателите предпочитат да използват дълбоко замразено, престояло повече от 6 месеца във фризери месо. „Изтровихме си децата. Допуснахме да се продават и имитиращи продукти със сухо мляко и палмови мазнини“.

„За пръв път виждам законопроект, който работи“, включи се и Владислав Михайлов, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Целите на документа са три: да въведе справедливи и коректни крайни цени; да повиши прозразността при формиране на крайните цени; да осигури по-равномерно разпределение на печалбите във веригата на доставки. Михайлов обвини министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, който „най-позорно се оттегли от работната група по законопроекта“. Веднага след това изрази огромното си уважение към земеделския министър Георги Тахов.

Мая Манолова поиска законопроектът да обхване 70 продукта и предложи на етикетите на храните да се посочва не само крайната цена, но и нето цената, на която стоката влиза в магазина. Тя уточни, че законопроектът за агрохранителната верига обещава до 72% надценка, което е успех за потребителите, тъй като магазинната цена е с поне 150%.  

Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига
2246
 

Последни материали
Виж
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Всички интервенции могат да се заявяват онлайн
Близо 15 хил. стопани са очертали над 1 млн. ха през Кампания2025
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
Свързани материали
Виж
Законопроект за веригата на доставки
Първите изкупвачи на земеделски продукти, които работят без да са регистрирани, плащат глоба до 20 хил. лв.
Законопроектът за агрохранителната верига е абсурден. Магазини в пощите са дим
Законопроектът за надценките на министър Тахов ще надуе инфлацията над 50%
Оставена е възможността да се правят изключения за отделни проекти
САЩ приеха законопроект с мерки против зърното и торовете от Русия
Министерство на околната среда и водите
Законови промени в Натура 2000 обезсмислят управлението на зоните
Новата селскостопанска политика на Острова
Отпадат директните плащания за британските фермери след БРЕКЗИТ
Важно за фермера
Казусът с белите петна доведе до три нови законопроекта, два от които са одобрени на първо четене в комисия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини