Точно три месеци преди летните горещини ръководството на Българската аграрна камара (БАК) обсъди критичната ситуация, свързана с обезпечаването на поливния сезон, без който производството на българска земеделска продукция би било немислимо. На извънредно заседание, проведено от Управителния съвет на камарата в края на миналата седмица, са гласувани спешни предложения, които да бъдат обсъдени с държавните институции, управляващи водните ресурси в страната.
Синор.бг публикува пълния текст на спешните действия и неотложни мерки, които зедемедлците очакват да бъдат предприети на ниво правителство. Без тях агросекторът е обречен и ако кабинетът не се вслуша в исканията, фермерите са готови да започнат стачни действия.
„Поради очаквания провал на поливен сезон 2025, който произлиза от досега провежданото безотговорно и несъобразено със земеделските нужди непрестанно източване на големи количества вода за производство на електроенергия от язовирите Белмекен, Батак, Копринка, Горни Дъбник, Пясъчник, Тополница и Жребчево, ръководството на БАК настоява незабавно да се спре източването на горепосочените язовири за производство на електроенергия, докато не се съберат в тях, необходимите водни обеми, според заявените от земеделските производители площи по култури, съобразени с тяхната напоителна норма.
* Да се ускори и съкрати процедурата по изпълнение на обекта „Помпена станция“ на язовир Пясъчник, като се публикуват в най-кратки срокове заданието за проектиране, предвидените срокове за изпълнение, предвидените производствени капацитети и начини на финансиране.
* Да се задължат ангажираните с водните ресурси ведомства и министерства при ползването на вода от язовири да спазват предвидените в „Закона за водите“ приоритети, а именно – първо за питейно-битови нужди, след това за напояване в земеделието и накрая за енергетика и промишленост.
Като граждани на една правова държава сме силно обезпокоени от липсата на вода за битови нужди и водните режими, на които бяхме свидетели и потърпевши през 2024 г. и ни предстоят през 2025 г., заради неоптималното управление на водните ресурси, което създаде критичен недостиг и за битови и за земеделски нужди.
* Да се пристъпи към облекчаване, опростяване и съкращаване на процедурите по узаконяване на сондажи, сондажни кладенци (съществуващи и/или новосъздадени), както и въвеждане на уведомителен режим при издаване на разрешителни за водовземане от повърхностни водоизточници.
* Да се използват свободно течащите води в реките за напълване на микро язовирите по райони там, където е възможно и използването им по време на поливния сезон като буфер.
* Да бъде създадена работна група, включваща представители на МЗХ, МОСВ, МЕ и представители на БАК, с цел запознаване с проблемите и нуждите и координиране на действията по решаване на проблемите в най-кратък срок. Работна група да е с отчетност на всеки 3 месеца и публично представяне на решенията.
В средносрочен план БАК настоява за следните цели и задачи:
* Промени в закона за водите.
* Пълен анализ на състоянието на напоителната инфраструктура в страната.
* Общонационална стратегия за развитие на поливното земеделие в България.
* Разработване на предложения за подобрение на управлението на водните ресурси.
Накрая, липсата на адекватни поливни ресурси застрашава не само добивите, но и работните места в селските райони и устойчивостта на хранителната верига в България.
Във връзка с гореизложеното, БАК завява, че ако не се проведе в спешен порядък отдавна поисканата четиристранна среща между МЗХ, МОСВ, МЕ и БАК, ще се пристъпи към организиране на ефективни протестни действия за защита на родното производство и за осигуряване на вода за напояване на всички заинтересовани водоползватели. Декларираме твърдата си готовност да защитаваме справедливите си искания с всички законови средства, обединени с всички засегнати производители, организации и асоциации".