Въвеждането на иновативни производствени процеси, технологичното обновяване и модернизацията на земеделските стопанства играят решаваща роля за развитието и подобряването на конкурентоспособността в сектора, заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на експертна дискусия „Мястото на България в новата визия на ЕК за земеделие и храни" в София, организирана от Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК), цитиран от Българската телеграфна агенция.
Якимов отбеляза, че постигането на тези цели би било трудно без подкрепата на европейските фондове. Основният ресурс е безвъзмездна финансова помощ, но финансовите инструменти като форма на възмездна подкрепа имат своето място и ще имат все по-голяма роля при финансирането на земеделските производители и предприятия в сектора, предупреди той.
Заместник-министърът представи кратка информация за оперативните програми, които управлява министерството на иновациите и растежа - "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" и "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация", добавяйки, че макар и те да не са пряко насочени към земеделието, са осигурили подкрепа за малки и средни предприятия в сектора на производство на хранителни продукти. Той уточни, че само по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) са подкрепени над 110 предприятия в този сектор с над 12 млн. лева, което позволява на компаниите да направят технологична модернизация, да внедряват информационни и комуникационни технологии, да изграждат възобновяеми енергийни източници за собствено ползване, да правят преход към кръгова икономика. По линията на програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията само по първите 2 процедури вече са подкрепени компании от сектора за производство на хранителни продукти.
Якимов съобщи, че предстоят и нови процедури в рамките на тази година и призова заинтересованите да ги следят и да се възползват от тях.
Отбелязвайки, че в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони се предвиждат 25 млн. евро за подкрепа към най-уязвимите сектори – млади фермери, малки земеделски производители и стопанства, заместник-министърът бе категоричен, че ако този ресурс бъде възложен за управление от Фонда на фондовете, той поема ангажимент към сектора този инструмент да бъде максимално бързо структуриран и пуснат на пазара.
Заместник-изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Димитър Горов обяви, че планът за тази година, който са си поставили, е 4,8 млрд. лева за подпомагане на земеделските производители, което е с близо 1 млрд. лева повече от предходната година. Горов припомни, че в края на миналата година стартираха 11 мерки, свързани с развитието на селските райони, като най-голям интерес има от много малките земеделски стопанства, където до момента са кандидатствали 1432 проекта, млади земеделски стопанства – 1100 проекта, и нови земеделски стопанства – 652 проекта. Това показва, че малките , средните и новите стопани са изключително активни на пазара, което може само да ни радва в момента, тъй като повече хора ще имат достъп до тази безвъзмездна финансова помощ, изтъкна той.