Начало » Новини » Страната
28.03.2025 г.

Кандидатстваме за обявяване на традиционната паша в списъка на ЮНЕСКО

Кандидатстваме с други държави
Кандидатстваме за обявяване на традиционната паша в списъка на ЮНЕСКО

sinor.bg

България се включи в многонационалната номинация за присъединяване към елемента „Пасищни традиции“, вписан в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, съобщиха от Министеството на земеделието и храните. Кандидатстването ни е отбелязано с официално подписване на номинационното досие от посланика на България във Франция и постоянния представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. На церемонията, която се състоя на 28 март в Париж, присъстваха и представителите на останалите държави, участващи в номинацията.

Включването на България подчертава богатството на местните традиции, свързани с пасищното животновъдство, както и ангажираността на страната ни към съхранението и популяризирането на устойчивите практики, предавани през поколенията. С присъединяването си към елемента „Пасищни традиции“ българската страна ще стане част от приобщаването в Списъка на световното нематериално културно наследство на още една многовековна традиция.

„Пасищни традиции“ са включени в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО на 18-ата сесия на Международния комитет за опазване на Световното нематериално културно наследство през 2023 г. До момента елементът включваше девет държави - Албания, Австрия, Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Люксембург, Румъния и Испания.

Съвместната кандидатура за разширяване е от страна на България, Полша, Сърбия, Словакия, Турция и Украйна. Сезонното придвижване на стадата е обект на вековни познания и традицията се предава в семействата.

Под "Пасищни традиции" се има предвид миграцията на стада тревопасни животни (овце, крави, кози и др.) към отдалечени пасища на сезонна паша. Обикновено се практикува в планинските райони. Планините предлагат обширни пасища, на които животните се отглеждат през по-голямата част от годината. Благодарение на стадата и лятната паша, земята в планинските пасища не е обрасла с храсти и запазва своята висока природна стойност. Тези пасища са богати на биологично разнообразие и създават мозайка от изключителни пейзажи, като в същото време са източник на голям брой млечни и месни продукти със защитени наименования за произход. В България планинската паша е способствала формирането на уникални екосистеми, съществуващи и до днес във всички високи планини.

Пасищното животновъдство включва още набор от празнични традиции, които съпътстват отпътуването на животните към пасищата, като например летни пасищни фестивали и традиционни обреди. То допринася за социалното приобщаване, укрепването на културната идентичност и връзките между семействата, общностите и териториите, като същевременно противодейства на последиците от обезлюдяването на селските райони.

Регистрацията в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, обхваща методите на отглеждане на животните и практиките на управление на пасищата, както и на свързаните с традиционната паша занаяти и хранителни продукти, които са признати за принос към човечеството.

Министерство на земеделието и храните инициира и координира процедурата по присъединяване на България в партньорство с Министерство на културата и Министерство на външните работи. Пасищните традиции на българските животновъди са вписани в националния регистър на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища – България“, поддържан от Министерство на културата.

Кандидатстваме за обявяване на традиционната паша в списъка на ЮНЕСКО
4362
 

Последни материали
Виж
Нужно е засилване на пазарната ориентация и ръст на производителността
Двойно повече са кандидатите по интервенцията за застраховане
Законопроектът е внесен в парламента
Д. Танева иска държавният бюджет да заделя ежегодно 15 млн. евро за „Напоителни системи“
Полезни съвети
Колтучене на доматите – необходимост и правила
Преценките за културата като рискова свива площите в България и Румъния
Над половината от внасяната царевица в ЕС идва от Украйна
Георги Тахов откри БАТА АГРО
В края на май ще има новини за виртуалните животни
Благодарение на значителния ръст на доставките за ЕС
Австралия подобри рекорда си в износа на рапица през март
Свързани материали
Виж
МОСВ и МЗХ преговарят
Номинацията на пасищното ни животновъдство за списък на Юнеско не отваря високите пасища
Институтът по розата и етеричномаслените култури – водещ селекционер
Роза дамасцена е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО
Институт по розата и етеричномаслените култури
Българската маслодайна роза стана част от световното наследство на ЮНЕСКО
Като пример за незасегнати комплексни гори в умерения пояс
Включиха вековни букови гори от Стара планина в обект на световното наследство на ЮНЕСКО
Сребърна покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия
Български резерват получи сертификата си за биосферен парк на ЮНЕСКО
ЮНЕСКО задължи България да предостави за преглед новия план за управление на Национален парк Пирин
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини