Начало » Пазари » Зърно
22.03.2025 г.

Турция разреши безмитен внос на пшеница, но с условие

Само за производството на брашно за износ, сринал се с над 40 на сто през сезона
Турция разреши безмитен внос на пшеница, но с условие

Правителството на Турция е разрешило безмитен внос на пшеница, но само за производството на брашно за износ, съобщиха международните информационни агенции, като се позоваха на служебна бележка от държавния Турски съвет по зърното (TMO) до Федерацията на турските мелничари. Целта е да бъдат осигурени в пълна степен нуждите на мелничарския бранш, твърдят властите в южната ни съседка.

Анализатори обаче не пропускат да посочат, че Турция ще се старае да възстанови позициите си на световния пазар на брашно, чийто лидер е през последните 9 години, като те са отслабени значително след въвеждането на ограниченията за внос на пшеница през юни 2024 г. Тогава от министерството на селското стопанство на страната обявиха, че спират вноса на пшеница от 21 юни до 15 октомври под благовидния предлог за защита на местните фермери, които да не пострадат от спада на цените при излизането на новата реколта на пазара и да могат да я продадат по-скъпо. През октомври обаче забраната не бе отменена напълно, а бе въведен механизъм, според който мелничарите имаха право да внесат 15% от необходимата им пшеница за производството на брашно за износ, а останалите 85% от количествата трябваше да бъдат закупени от запасите на Турския съвет по зърното.

През селскостопанския сезон 2024-2025 г., започнал на 1 юли миналата година, износът на брашно от Турция се е сринал с 41% до 1,44 млн. тона. Именно този спад изглежда е в основата на решението на турското правителство за освобождаване на вноса само за производство на брашно за износ. Интересният момент, пропуснат в коментарите на информационните агенции, е какво се случва с огромните запаси от пшеница, закупена на високи цени от Турския съвет по зърното, за които Синор.БГ вече писа и чиято реализация бе целта на въведената схема за внос на зърнената култура в Турция през октомври миналата година. Според нас логичните варианти са 2, като първият е тези запаси да са намалели до поносимо количество. По-вероятният обаче е загубеният дял на световния пазар на брашно да е стреснал в достатъчна степен турските власти, за да въведат изключението за безмитен внос, оставяйки решаването на проблема с пласирането на запасите на TMO за по-добри времена. Последваща информация за настоящите запаси от пшеница на съвета би осветлила този въпрос.

На фона на разрешението за безмитен внос на пшеница за производството на брашно за износ търговците на пазара очакват ръст на търсенето за зърнената култура с високо протеиново съдържание от страна на вносителите в Турция. 

Венцислав Дяков 

Турция разреши безмитен внос на пшеница, но с условие
145437
 

Последни материали
Виж
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Отново е закупено половината планирано количество при слаб спад в цената
Българската пшеница този път не успя да спечели търга в Йордания
Решения на Министерския съвет
Такси, които ще се плащат при вписването на фалити
Свързани материали
Виж
Турция се похвали с най-добрия риболовен сезон на паламуд
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
Днес Турция изплаща помощи за над 5 милиарда лири на фермерите
Ограничението може да влезе отново в сила отново сред 15 май
Само денонощие се задържа забраната за износ на лимони от Турция
Парк Коджаели - Орманя привлече най-голямо внимание
Турците предпочетоха за почивка природните паркове през Курбан байрам
Турция спира износа на лимони
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини