Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.03.2025 г.

Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема

Полезни съвети
Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема

Пожълтяването на листата на разсада може да е признак за сериозен проблем – хлороза, гъбични заболявания или недостиг на хранителни вещества. Болен или „гладен“, но в двата случая е важно да установим причината, както и да се справим своевременно.

Отглеждането на разсад е сложен проблем, а факторите, влияещи върху развитието му, са много. Често се оказва твърде трудно да установим причините.

Неподходяща почва

Дори тогава, когато сме сигурни, че има достатъчно хранителни вещества, пак може да възникне проблем и разсадът да пожълтява. Това обикновено се случва на кисели почви, които не са подходящи за всички култури. Проблемът се корени в това, че те не могат да усвояват хранителните вещества, дори ако те са налични в почвения разтвор.

Идеалното решение е да подменим почвата или част от нея. Може и да я разкислим, като добавим малки количества вар, пепел или доломитово брашно, но трябва да сме сигурни, че пожълтяването се дължи на киселата почва.

Хлорозата може да има различни проявления. Ако жилките останат зелени, но листата пожълтяват, тогава трябва да подхраним растенията с железен хелат, като приложим не само кореново, но и листно торене. За подхранване с желязо можем да използваме и железен сулфат, който е по-достъпен, но трябва да знаем, че хелатните торове са „бърза помощ“ – те са по ефективни и бързодействащи.

Ако пожълтеят и жилките на листата на разсада, тогава най-вероятно това се дължи на недостиг на азот. Трябва да използваме за подхранване азотен тор. Важно е да знаем, че азотен глад при младите растения е много рядко явление. По-вероятно е да развиват хлороза поради недостиг на желязо.

Още малко за това как да различим болестно състояние от хранителен дефицит.

Установено е, че при недостиг на азот най-напред растежът се забавя, а листата стават бледозелени. Друг признак е изтъняването на стъблото. Поливането на разсада с разтвор на карбамид (20-40 г) или амониев нитрат (30-50 г на 10 л вода) ще компенсира недостига.

Препоръчва се подхранване с минимални дози, но на няколко пъти през 7-10 дни. Така растенията ще получат необходимите хранителни вещества и няма да развият прекалено голямо количество листна маса за сметка на цъфтежа и плододаването.

Когато отглеждаме разсад, често може да възникне проблем и от недостиг на калий. Тогава при по-старите листа се наблюдава периферно изгаряне. Това определено не е болестно състояние, а недостиг на калий и няколко подхранвания с калиев сулфат или калиев нитрат ще променят ситуацията. Достатъчно е да полеем с разтвор на 20-30 г в 10 л вода – често и с малки концентрации.

Разсадът може да пожълтява и поради кореново гниене и сечене, което се дължи на прекомерно поливане или на заразена почва. В този случай поливането трябва да се преустанови незабавно, а  повърхността да се покрие с пясък. Може да се използва и Фитоспорин или друг подходящ препарат срещу гъбични и бактериални заболявания.

Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема
41566
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Правила за пикиране на разсада за пипер
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини