Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.03.2025 г.

Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема

Полезни съвети
Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема

Пожълтяването на листата на разсада може да е признак за сериозен проблем – хлороза, гъбични заболявания или недостиг на хранителни вещества. Болен или „гладен“, но в двата случая е важно да установим причината, както и да се справим своевременно.

Отглеждането на разсад е сложен проблем, а факторите, влияещи върху развитието му, са много. Често се оказва твърде трудно да установим причините.

Неподходяща почва

Дори тогава, когато сме сигурни, че има достатъчно хранителни вещества, пак може да възникне проблем и разсадът да пожълтява. Това обикновено се случва на кисели почви, които не са подходящи за всички култури. Проблемът се корени в това, че те не могат да усвояват хранителните вещества, дори ако те са налични в почвения разтвор.

Идеалното решение е да подменим почвата или част от нея. Може и да я разкислим, като добавим малки количества вар, пепел или доломитово брашно, но трябва да сме сигурни, че пожълтяването се дължи на киселата почва.

Хлорозата може да има различни проявления. Ако жилките останат зелени, но листата пожълтяват, тогава трябва да подхраним растенията с железен хелат, като приложим не само кореново, но и листно торене. За подхранване с желязо можем да използваме и железен сулфат, който е по-достъпен, но трябва да знаем, че хелатните торове са „бърза помощ“ – те са по ефективни и бързодействащи.

Ако пожълтеят и жилките на листата на разсада, тогава най-вероятно това се дължи на недостиг на азот. Трябва да използваме за подхранване азотен тор. Важно е да знаем, че азотен глад при младите растения е много рядко явление. По-вероятно е да развиват хлороза поради недостиг на желязо.

Още малко за това как да различим болестно състояние от хранителен дефицит.

Установено е, че при недостиг на азот най-напред растежът се забавя, а листата стават бледозелени. Друг признак е изтъняването на стъблото. Поливането на разсада с разтвор на карбамид (20-40 г) или амониев нитрат (30-50 г на 10 л вода) ще компенсира недостига.

Препоръчва се подхранване с минимални дози, но на няколко пъти през 7-10 дни. Така растенията ще получат необходимите хранителни вещества и няма да развият прекалено голямо количество листна маса за сметка на цъфтежа и плододаването.

Когато отглеждаме разсад, често може да възникне проблем и от недостиг на калий. Тогава при по-старите листа се наблюдава периферно изгаряне. Това определено не е болестно състояние, а недостиг на калий и няколко подхранвания с калиев сулфат или калиев нитрат ще променят ситуацията. Достатъчно е да полеем с разтвор на 20-30 г в 10 л вода – често и с малки концентрации.

Разсадът може да пожълтява и поради кореново гниене и сечене, което се дължи на прекомерно поливане или на заразена почва. В този случай поливането трябва да се преустанови незабавно, а  повърхността да се покрие с пясък. Може да се използва и Фитоспорин или друг подходящ препарат срещу гъбични и бактериални заболявания.

Пожълтяване на разсада и как да се справим с проблема
42435
 

Последни материали
Виж
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Свързани материали
Виж
Новости
Първа реколта от ягоди в горски разсадник „Орловец“
Грешки при пресаждане на краставиците намаляват добива
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини