Интересна статистика, предоставена по време на най-голямото световно изложение за биопродукти в света - Биофах в германския град Нюрнберг, показва, че България най-после изпъква с добри позиции на световната карта на производителите на биологична продукция. Това съобщи Стоилко Апостолов от Фондация „Биоселена“, който подробно разказва за представянето на 20-те български компании, производители на пчелен мед, плодове, етерични масла, тахани, вафли, солети и вино по време на световния форум в Германия.
„В годишния доклад за състоянието на биологичното земеделие в света, представен в Нюрнберг, се вижда, че България остава водещ производител на пчелен мед и пчелни продукти в света и вече се изкачва на второ място в света по брой на сертифицирани пчелни семейства! Пред нас е само Мексико, а в Европа сме на първо място“, съобщи Апостолов.
В класацията за площи, сертифицирани за събиране на диворастящи билки, плодове и гъби България е на второ място в ЕС (след Финландия).
Колкото до класацията за площите със сертифицирана земеделска земя за биологично производство, и през миналата година страната ни е на 24-то място в Европа (от общо 46 държави), а по дял на биоплощите от общата земеделска земя сме на 30-то място. В тази статистика е многа важна тенденцията за нарастване - по този показател влизаме в 2 класации на топ 10 държави - по размер на новите биоплощи и по техния дял към общата земеделска земя! При земеделските култури попадаме в още една класация топ 10 държави в Европа - по размер на сертифицираните трайни насаждения.
Биофермери, представящи се и на "Зелената седмица" в Берлин
За разлика от останалите държави, които стриктно следят и вътрешния си пазар на биопроподукти, у нас подобни данни не се събират, припомни Апостолов. Затова и страната ни не подава статистически данни за оборотите и тенденциите в търговията. Експертът обаче съобщава, че и тук имаме добра новина, защото България попада в класацията на топ 10 от европейските държави по износ на биологични продукти в САЩ, като изпреварваме държави като Франция и Нидерландия.
По отношение на политиките за насърчаване на биологичното производство също отбелязваме обнадеждаващи показатели. Както стана ясно от сесията за Централна и Източна Европа нивата на подпомагане на различните култури в България е високо, националните мерки за насърчаване на потреблението (обществени поръчки и схемите училищен плод и училищно мляко) също са адекватни и съизмерими с водещи държави от ЦИЕ като Чехия.
Сега е ред на биопроизводителите - да увеличават производството, да стават по-ефективни и да предлагат повече и по-качествени био прподукти. Защото конкуренцията също се развива, биологичните площи се увеличават в целия свят. Изненадата тази година идва от Африка, която изпревари по биоплощи Северна Америка, отбелязва експертът.