Агроминистерството предалага нови поправки в Наредба 9 за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., които ще се обсъждат с бранша до 27 ноември. Измененията ще облекчат значително биопроизводителите и пчеларите, сертифирани като био.
Първата промяна отменя санкциите, налагани на биоземеделците при щети от природни бедствия. Досега субсидиите им бяха орязвани, ако техните градини или пчелните кошери са пострадали от суша, буря, градушки или други природни бедствия. Изменението на климата оказва пряко въздействие върху селскостопанското производство. Екстремните метеорологични условия, като например сушите, се отразят върху добивите, затова и те трябва да представят документи за форсмажорните обстоятелства, за да не бъдат санкционирани от фонд „Земеделие“ (ДФЗ), или пък трябва да представят документи за реализация на продукцията.
За да развиват многогодишно производство, от собствениците на биоградини няма да се изисква доказване на продукция за пазара, ако техните дръвчета са младенчески период и не плододават.
Специално за биологичното пчеларство в преход се казва, че за да получат плащания за преминаване към биологично пчеларство, трябва да получат сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848 на Европейския парламент и на Съвета, удостоверяващ биологичния статус на стопанството. Този изискуем сертификат трябва да е валиден към 31 май на годината, следваща годината на кандидатстване, се посочва в наредбата.
Дава се още възможност на стопани, поели ангажимент по интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“, в случай на непреодолима сила и/или извънредни обстоятелства по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116 да могат само ако желаят, да се откажат доброволно от поетия ангажимент, подавайки заявление за неопреодолима сила и/или извънредни обстоятелства, без да възстановяват получените до момента финансови средства. Също така е разписана процедурата, по която може да се осъществи този отказ от изпълнение на доброволно поетия многогодишен ангажимент, поради така настъпилите независещи от волята на земеделския стопанин обстоятелства, въпреки положените от него усилия. Разпоредбата е систематично разположена след досегашната уредба на заявлението за доброволен отказ, която се прецизира с оглед уеднаквяване на уредбата на двете възможности за доброволно преустановяване изпълнението на поет многогодишен ангажимент.