На 12 февруари председателят на Европейската комисия ЕК Урсула фон дер Лайен ще представи пред Европейския парламент работната програма за прилагане на така наречения Компас за конкурентоспособността на страните-членки, чрез който Европа цели да се превърне в място, където се откриват, създават и разпространяват на пазара бъдещи технологии, услуги и екологосъобразни продукти, и наред с това да стане първият континент, постигнал неутралност по отношение на климата. През ноември миналата година фон дер Лайен посочи насоките за развитие, а на заседанието в сряда ще представи и работната програма за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
Мотивът са прилагане на този Компас е, за да се преодолее изоставането на Европа през последните две десетилетия в областта на декарбонизацията, дигитализацията и др. Затова и трите основни области на действие ще бъдат иновациите, намаляването на вредните емисии и сигурността на Общността. Откроени са три задължителни условия за повишаване на конкурентоспособността. С Компаса за конкурентоспособността се определят подход и водещи мерки, чрез които всяко от тях да се изпълни на практика.
По отношение на изоставането в областта на иновациите ЕС трябва да задейства отново движещите сили на иновациите си. За целта ще се създаде подходяща среда за иновативни стартиращи предприятия, както и насърчаване на водещи позиции в промишлеността в секторите с висок растеж, основаващи се на дълбоки технологии, стимулиране и на утвърдени дружества, също и сред малките и средните предприятия. В това отношение ЕК ще предложи инициативите „Гигафабрики за изкуствен интелект“ и „Приложен изкуствен интелект“, за да даде тласък за разработването и промишленото възприемане на изкуствения интелект в ключови сектори. Тя ще изготви планове за действие в областите на авангардните материали, квантовите технологии, биотехнологиите, роботиката и космическите технологии.
Специална стратегия на ЕС за стартиращите и разрастващите се предприятия ще се занимае с пречките, които спъват появата и развитието на нови предприятия. С предложение за 28-и правен режим ще бъдат опростени приложимите правила, включително съответните аспекти на дружественото право, правото в областта на несъстоятелността, трудовото право и данъчното право, и ще се намали цената на неуспеха.
Съвместна пътна карта за декарбонизацията и конкурентоспособността. Компасът за конкурентоспособността сочи като ключово предизвикателство високите и променливи цени на енергията и определя областите, в които е необходима намеса, за да се улесни достъпът до чиста енергия на приемливи цени. В бъдещия Пакт за чиста промишленост ще бъде заложен подход, който се основава на декарбонизацията и има за цел да гарантира, че ЕС е привлекателно място за производство, включително за енергоемките отрасли, и да насърчава чистите технологии и новите кръгови модели на стопанска дейност. Планът за действие за енергия на достъпни цени ще спомогне да се намалят цените на енергията и разходите за енергия, а чрез Акта за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация ускореното издаване на разрешителни ще обхване секторите в преход. В Компаса за конкурентоспособността освен това се предвиждат специални планове за действие за енергоемките сектори, като например секторите на стоманата, металите и химикалите, тъй като те образуват гръбнака на европейската промишлена система, но в тази фаза на прехода са най-уязвимите.
Намаляване на прекомерните зависимости и повишаване на сигурността. Способността на ЕС за диверсифициране и за намаляване на зависимостите ще бъде свързана с ефективни партньорства. ЕС вече има най-голямата и най-бързо разрастващата се мрежа от търговски споразумения в света: тя обхваща 76 държави, които съставляват почти половината от търговията на ЕС. За да продължи диверсифицирането и укрепването на веригите на доставки, Компасът за конкурентоспособността предвижда нов набор от партньорства за чиста търговия и инвестиции, които ще спомогнат за осигуряването на доставки на суровини, чиста енергия, устойчиви транспортни горива и чисти технологии от цял свят. В рамките на вътрешния пазар преразглеждането на правилата за обществените поръчки ще даде възможност при обществените поръчки за сектори и технологии, които са от критично значение, да се въведе европейска преференция.
Трите стълба се допълват от пет хоризонтални фактора за конкурентоспособност, които са от решаващо значение за всички сектори.
Опростяване: Този фактор е насочен към драстично намаляване на регулаторната и административната тежест. Той включва и системно усилие за опростяване, ускоряване и облекчаване на процедурите за достъп до финансови средства от ЕС и за получаване на административни решения от ЕС. С предвиденото предложение „Омнибус“ ще се опростят отчитането във връзка с устойчивостта, надлежната проверка и таксономията. Освен това Комисията ще улесни дейността на хиляди малки предприятия със средна пазарна капитализация. С Компаса за конкурентоспособността се поставя целта административната тежест за предприятията да бъде намалена с поне 25 %, а за малките и средните предприятия — с поне 35 %.
Намаляване на пречките пред единния пазар: В продължение на 30 години единният пазар служи като изпитан и доказан двигател на конкурентоспособността. За да се подобри неговото функциониране във всички сектори, с Хоризонталната стратегия за единния пазар ще се модернизира уредбата на управлението, като се отстранят вътресъюзните пречки и като се предотврати създаването на нови пречки. Освен това Комисията ще използва възможността да направи процесите за определяне на стандарти по-бързи и по-достъпни, по-специално за малките и средните предприятия и стартиращите предприятия.
Финансиране на конкурентоспособността: ЕС няма ефективен капиталов пазар, който да превръща спестяванията в инвестиции. Комисията ще представи Европейски съюз на спестяванията и инвестициите, чрез който да се създадат нови спестовни и инвестиционни продукти, да се осигурят стимули за рисковия капитал и да се гарантира безпрепятственото движение на инвестициите в ЕС. Преосмисленият бюджет на ЕС ще улесни достъпа до финансови средства от ЕС в съответствие с приоритетите на ЕС.
Насърчаване на уменията и на качествените работни места: Конкурентоспособността на Европа се гради на нейните хора. За да се осигури подходящо съответствие между уменията и изискванията на пазара на труда, Комисията ще представи инициатива за изграждане на съюз на уменията, съсредоточен върху инвестициите, образованието за възрастни и ученето през целия живот, създаването на умения, ориентирани към бъдещето, запазването на умения, справедливата мобилност, привличането и интегрирането на квалифицирани специалисти от чужбина и признаването на различните видове обучение, така че хората да могат да работят в целия ЕС.
По-добра координация на политиките на равнището на ЕС и на национално равнище: Комисията ще въведе Инструмент за координация на конкурентоспособността, чрез който ще работи с държавите членки за осигуряване на изпълнението на равнището на ЕС и на национално равнище на общите цели на политиката на ЕС, за набелязване на трансгранични проекти от европейски интерес и за осъществяване на съответните реформи и инвестиции. В следващата многогодишна финансова рамка редица финансови инструменти на ЕС, които имат сходни цели, ще бъдат заменени от Фонда за конкурентоспособност, който ще предоставя финансово подпомагане за изпълнението на действията по линия на Инструмента за координация на конкурентоспособността.