България ограничава вноса на месо животни от германската провинция Бранденбург заради откритите вече 2 огнища на шап, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев преди откриването на българския щанд на световното изложение "Зелена седмица” в Берлин, където повечето родни изложители присъстват за първи път с надежда за пробив на нови пазари.
Според Стратемв винаги съществува риск при поява на подобно огнище на заболяване по животните. Той припомни, че изпълнителният директор на агенцията по храните д-р Светлозар Патарински е взел мерки с издаване на заповед, с която се ограничава вносът на живи чифтокопитни животни, както и на продукти от тях от района на Бранденбург. „Ние сме взели превантивни мерки до този момент предвид това каква е епизоотичната обстановка около нашата страна. Вече на всеки един граничен пункт да се извършва дезинфекция. Това е сериозна мярка, която сме взели, за да не се внася допълнително заболяване", изтъкна заместник-миистърът.
Поради регистрирано огнище на шап в Германия вчера Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въведе временни ограничителни мерки, съобщиха от ведомството. Със заповед на изпълнителния директор на агенцията се цели предотвратяване на разпространението на заболяването на територията на България.
Съгласно заповедта се забранява търговията и придвижването на чифтокопитни животни (едри преживни животни, дребни преживни животни и свине), както и на зародишни продукти, странични животински продукти и производни продукти, добити от такива животни, които произхождат от региони, определени като защитни и надзорни зони в Германия.
Официалните ветеринарни лекари от отдел „Контрол на храните“ към областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще връчват предписания на всички бизнес оператори, които получават от Германия пратки храни от животински произход и композитни храни, съдържащи суровини от възприемчиви към шап животни. Операторите ще бъдат задължени да уведомяват за пристигането на такива пратки 24 часа преди достигането им до крайната дестинация. На място ще се извършва физическа и документална проверка на всички пратки.
БАБХ следи внимателно развитието на ситуацията и е готова да предприеме допълнителни мерки при необходимост. От агенцията призовават всички стопански субекти и граждани да съдействат за изпълнението на наложените мерки с цел запазване на здравето на животните и общественото здраве.