Износът на сушени плодове от Турция през миналата година е намалял с 15% спрямо 2023 г. до 410 хил. тона, но приходите от него са нараснали със същия процент до 1,853 млрд. долара, съобщи „Анадолската агенция”, като се позова на данни на Съюза на износителите на сушени плодове и продукти от преработката им от Егейския регион. Доставки за осъществени за над 100 държави по целия свят, изтъкват от съюза.
Най-много са изнасяни стафиди, сушени кайсии и смокини. За 180 хил. тона стафиди са получени приходи от 532,6 млн. долара, за 76 хил. тона сушени кайсии – 411,3 млн. долара, а за 63 хил. тона сушени смокини – 336,8 млн. долара. Останалите сушени плодове и ядки като фъстъци, бадеми, кедрови ядки, сушени ябълки и сливи са осигурили общи приходи от 573,2 млн. долара.
Според председателя на съюза Мехмет Али Ъшък секторът на сушените плодове е сред образцовите в Турция. „С пълно основание можем да се наречем складът на сушените плодове за целия свят”, заяви Ъшък.
Той твърди, че в основата на успеха е сътрудничеството между държавата, честния сектор, университетите, изследователските институти и фермерите.
„За 2025 г. сме си поставили за цел да достигнем 2 млрд. долара. От общия износ 1,1 млрд. долара осигури Егейският регион”, уточни председателят на съюза.
Той отбеляза, че износът на сушени плодове от Турция е насочен предимно към европейския пазар, но през последните години се наблюдава значителен ръст на доставките в САЩ, Бразилия и държавите от Далечния изток. „От нашите сушени смокини 35% отиват в страните от Европейския съюз. Подобна е картината и със сушените смокини. Стафидите се изнасят главно за Европа. Нашите целеви пазари са Индия и Азия. Стремим се да предлагаме тези полезни продукти на целия свят. При това нашата цел е да запазим земите, да ги предадем на бъдещите поколения и да продължим да отглеждаме продукцията екологично”, категориче бе Ъшък.