Липсата на средства за напояване в 4-годишната бюджетна рамка на страната до 2028 г. взриви недоволството след цялата земеделска общност, защото безводието и екстремните летни горещини от последните четири години изправят всеки фермер пред сериозна дилема за неговото бъдеще. И ако браншът не извоюва крайно необходимите средства, родното земеделие ще изостане на светлинни години в борбата с климата от политиките, прилагани отдавна в Румъния и Гърция.
Още миналата седмица ръководствата на редица браншови организации потърсиха отговори от властта, а ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите НАЗ предупреди, че секторът е готов и за протести срещу пълния отказ от политики в защита на родното фермерство. По време на последния парламентарен контрол, на 13 декември министърът на финансите Людмила Петкова съобщи, че между двете четения на Закона за бюджет за 2025 г. е възможно средствата да бъдат заложени. Тук обаче остава големият въпрос кои парламентарни партии биха защитили земеделците, защото е важно браншът да получи финансиране именно за напояване – след като за 30 години то беше напълно порутено, а достъпът на фермерите до водни ресурси – силно ограничен.
Припомняме, че пред семинара на Националната асоциация на зърнопоризводителите НАЗ, проведен само преди три седмици, служебният министър на земеделието Георги Тахов съобщи, че в проекторамката на бюджета до 2028 г. МЗХ е предложило за напояване да се заложат 1,2 милиарда лева – или по 400 млн. лв. за годита. Когато обаче миналата седмица от Министерството на финансите обявиха проектарамката и за 2025 г. първите 400 млн. лв. не бяха предвидени, това прозвуча като плесница към бизнеса.
След 30 години разгром на хидромелиорациите ето какви са алтернативите
И само седмица преди Коледа земеделският бранш ще трябва да започне изнурителни и оспорвани преговори. Още повече, че икономисти от всички партии и всички сектори от икономиката имат сериозни критики срещу представения проектобюджет за следващата година. Това беше посочено и в интервю за програма „Хоризонт“, дадено от Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на НАЗ. Защото, ако държавата не помисли за напояването и не предвиди крайно необходимите средства за земеделие, протестите ще започнат още през януари 20225 г.
Екатерина Стоилова