Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.11.2024 г.

Лозите плододават слабо – причини и решение

Практика
Лозите плододават слабо – причини и решение

Снимка: sinor.bg

Има сезони, в които лозите дават великолепна реколта, а други няма нито един грозд. Този проблем може да възникне неочаквано, когато сме направили всичко необходимо. Важно е да открием причините и да потърсим правилното решение.

Има ли периодичност на плододаване при лозата?

Според специалистите лозата е култура, която плодоноси всяка година без прекъсване. Ако няма завръзи, това означава, че има основателни причини за това. Важно е да ги идентифицираме и елиминираме по възможност. В противен случай ще останем без грозде не само през текущия сезон, но рискуваме да го загубим и през следващия.

Недостиг на топлина

Лозата е топлолюбива култура, която се развива добре в по-топлите региони. Сортовото разнообразие се обогатява непрекъснато, като се култивират нови ранозреещи сортове грозде, но и по-устойчиви на капризите на времето.

Особено опасни са следните ситуации:

– твърде ранно есенно захлаждане, което не е дало възможност на растенията да се подготвят за зимата;

– ранни есенни слани и студове, които са причина за измръзване на плодните пъпки;

– дълга пролет с температурни колебания и повратни студове.

Недостигът на топлина може да повлияе негативно, ако лозичките са засадени твърде дълбоко. Тогава корените се нуждаят от по-дълго време, за да се затоплят до температура, благоприятна за развитието на леторастите, в резултат на което плодните пъпки страдат от недостиг на хранителни вещества. В такова състояние зародишите на съцветията се превръщат в мустачки.

Хранителен дефицит

Когато има недостиг на някое от основните хранителни вещества (азот, фосфор или калий), това може да доведе до липса на завръзи. Ако през миналия сезон лозите са били претоварени с грозде, тогава хранителните вещества се усвояват максимално за узряването на реколтата. Растенията отслабват и не могат да дадат реколта следващата година, а това може да продължи и две.

Лозите се “отдават на почивка”, за да съхранят своята жизненост. Някои сортове продължават да плододават и след претоварване, но това се отразява негативно на развитието им и могат след няколко години да загинат.

Активно развитие на леторастите

Появата и активното развитие на много леторасти се дължи на неправилно подхранване, когато с най-добри намерения се внасят повече от необходимите количества хранителни вещества. Не трябва да забравяме и един прост принцип: азотните торове стимулират развитието на зелена маса (стъбла и листа), така че трябва да се внасят рано през пролетта.

Излишъкът от азот води до прекомерен растеж на храстите, но има пагубен ефект не само върху плододаването, а и върху зимоустойчивостта, забавяйки узряването на пъпките и лозите. Дори устойчивостта към болести и вредители също намалява.

Ако лозите са недостатъчно натоварени с реколта, това също ще доведе до активно разрастване на зелена маса. В този случай може да се получи допълнително плододаване върху страничните разклонения. Специалистите твърдят, че за получаване на реколта се използват разклоненията от втори и трети порядък.

Безплодните леторасти, достигнали 5-6 листа, се прищипват на 4-5. След няколко дни от пазвите им започват да растат разклонения от първи порядък, а като правило и те са безплодни. Оставяме само силните и прищипваме върховете им на 2-3 листа, провокирайки развитието на разклонения от втори порядък. На тях, по правило, се образуват съцветия.

След като видим образуването на съцветия, оставяме към върха над тях един лист и отново прищипваме, като даваме възможност за развитие на разклонението от последния лист. Останалите отстраняваме.

Има различни варианти за стимулиране на плододаването, но това е свързано както със сортовите особености, така и с начина на отглеждане.

Лозите плододават слабо – причини и решение
283
 

Последни материали
Виж
Решения
Климатичната конференция COP29 в Баку приключи със смесен успех
Цените на слънчогледа и маслото от него в ЕС и Украйна коригират надолу
„Синята сряда“ за употребявани машини
Само на 27 ноември „Оптиком“ предлага уникални отстъпки за техника!
Конференция
Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения
Практика
Лозите плододават слабо – причини и решение
Въпрос от синор.бг
От БАБХ са унищожили близо 1 тон некачествен зехтин през 2024 г.
Свързани материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
До 15 ноември е отворен приемът на заявления за преструктуриране на лозята
Започват приеми на проекти за инвестиции в лозаро-винарския сектор
Наредба за прилагане на подпомагането до 2027 г.
Субсидията за преструктуриране на лозята е до 75 на сто от стойността на проекта
Заповед на министъра
Фиксирани са бюджетите за преструктуриране на лозята от 2025 до 2027 г.
Удължиха срока на разрешенията за засаждане и презасаждане на лозя в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини