Начало » Пазари » Зърно
19.11.2024 г.

Китай продължава да свива вноса на царевица

Заради вялото вътрешно търсене и големите натрупани запаси
Китай продължава да свива вноса на царевица

През октомври вносът на царевица в Китай не надхвърля 250 хил. тона и е с 60 хил. тона по-малко в сравнение със септември, когато бе регистриран най-слабият резултат от март 2020 г., сочат данни на Главното митническо управление на страната, цитирани от международните информационни агенции. Тенденцията на свиване на доставките от чужбина се запазва, след като през август в Китай бяха внесени 430 хил. тона, а това бе с цели 64% по-малко спрямо същия месец на 2023 г.

Анализатори коментират, че основната причина за пониженията е намесата на китайското правителство, официално чрез определяне на годишна квота от 7,2 млн. тона, както и неофициално чрез натиск върху вносителите. Причина за наложените ограничения пък е мащабният внос през миналия селскостопански сезон, довел до значителен ръст на запасите и натиснал цените на вътрешния пазар.

През април тази година в средствата за масова информация се появиха твърдения, че китайски длъжностни лица са помолили вносителите да ограничат покупките на царевица от чужбина. Официално потвърждение така и не бе получено, но се стигна дори до отмяна на вече поръчани партиди. Коментарите бяха, че държавата се опитва да подкрепи местните фермери преди пролетната сеитба и да намали прекомерното предлагане на вътрешния пазар на фона на недостатъчно търсене от животновъдния сектор. През август се появиха съобщения, че същата молба е била отправена за вноса на ечемик и сорго в Китай, но и към вносителите на царевица, тъй като запасите се задържаха на високо ниво, а търсенето от животновъдите оставаше вяло заради привлекателните цени на фуражното зърно на международните пазари.

През селскостопанския сезон 2023-2024 г., започнал на 1 октомври 2023 г., вносът на царевица в Китай нарасна с близо 24% спрямо предходния сезон до 23,5 млн. тона – най-високия резлутат от сезон 2020-2021 г., когато доставките от чужбина достигнаха 29,5 млн. тона. В основата на силния ръст през миналия сезон бяха доставките на царевица от Бразилия, особено през първата му половина, след като през 2022 г. бе подписано споразумение в този смисъл между двете страни и бяха съгласувани фитосанитарните стандарти. Първите големи доставки на бразилска царевица в Китай бяха осъществени през ятуари 2023 г., но през втората половина на сезон 2023-2024 г. интересът на китайските власти към вноса на зърнената култура намаля рязко заради свитото търсене на вътрешния пазар и натрупаните големи запаси.

За 2025 г. китайското правителство запазва нивото на квотата за внос на царевица на 7,2 млн. тона, като 60% от това количесто е запазено за държавните компании.

Китай продължава да свива вноса на царевица
3171
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Обрат в търговската война
Тръмп спря митата! Не и за Китай
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Китай въведе мита за соя и царевица от САЩ
След близо 2 месеца без ново потвърдено огнище на шап
Китай разреши вноса на топлинно обработени млечни продукти от Германия
Китай въвежда мита за американските селскостопански стоки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини