Специализираното изложение „Дунавски овощари“ 2024 отвори врати в Русе, съобщиха организаторите на проявата от Съюза на дунавските овощари. Седмото издание на най-голямото селскостопанско изложение в североизточна България премина под знака на 10-годишнината на „Съюза на дунавските овощари“-Русе и привлече рекорден брой участници – над 40 производители и компании от бранша. На над 3000 квадратни метра изложбени площи в Зала „Арена Русе“ се представят овощари, фермери, преработватели на плодове и зеленчуци и пълната гама от продукти и услуги за сектора, събрани на едно място. Изложението се подкрепят от министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“.
Събитието бе открито от заместник-министъра на земеделието и храните Янислав Янчев в присъствието на областния управител на Русе Драгомир Драганов и неговия заместник Георги Георгиев, заместник-кмета на Русе Никола Лазаров, представители на управителния съвет на Българската аграрна камара, браншови организации и гости.
„Впечатлен съм от организацията, от сдружаването и най-вече от стабилността, която показвате в рамките на тези 10 години. Сдружаването и взаимопомощта помежду Ви е начинът браншът да върви напред. В тази част на страната са едни от най-дългогодишните ни и устойчиви организации с над 10-годишна история, които стоят много стабилно и като ресурси, и като производители на пазара на плодове в България“, припомни Янчев, цитиран от пресцентъра на МЗХ.
Той връчи на организаторите поздравителен адрес от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, който подчертава, че въпреки множеството предизвикателства през тази година, включително и по отношение на климата, има увеличение на рекултивираните площи и на произведените количества череши, праскови, кайсии, сливи, орехи и малини. „Това е резултат от добрите производствени практики, положените усилия от земеделските производители, натрупания опит и създадените традиции в агропроизводството у нас, постиженията на селскостопанската наука и уникалните природни условия в страната“, убеден е Тахов. Той уверява земеделските стопани, че са предприети ключови стъпки по отношение на сектора за възстановяване и развитие на напояването и разширяване на защитата от градушки. „Тези усилия ще продължат, защото е важно да имаме модерно и конкурентоспособно земеделско производство“, изтъква министърът.
Стремежът на ръководството на МЗХ е да работи изцяло за възстановяването на „Напоителни системи" във вида, в който са били, намаляването на загубите и създаването на нови варианти, от които да се възползват фермерите, уточни на свой ред заместник-министърът, цитиран от Българската телеграфна агенция. По думите му МЗХ винаги ще подкрепя сектора. „Днес беше обявено от службата „Коперник" на Европейския съюз, че 2024 г. е най-горещата в историята досега, откакто се водят измервания. За района тук са в ход два големи проекта за възстановяване на „Напоителни системи" – в Бели Лом и в Попово. Имаме идеи и за следващата година за рехабилитация и възстановяване на „Напоителни системи””, отбеляза Янчев.
От БТА припомнят изявление на председателя на Управителния съвет на сдружение "Съюз на дунавските овощари" Николай Колев, че заради неработещите "Напоителни системи" и сушата производителите изпращат сушава година с ниски добиви и лошо качество на продукцията.
При обсъждане със земеделски производители заместник-министърът посочи, че екипът на МЗХ предлага в бюджета за 2025 г. да бъде заложено подпомагане за земеделските производители по Временната рамка за Украйна и увери, че остатъкът по украинската помощ за 2024 г. ще бъде разплатен към фермерите, съобщиха от пресцентъра на МЗХ. За 2025 г. обаче се изчаква решението на Европейската комисия, като са педвидени седства за подпомагане за всички засегнати сектори, уточни той, цитиран от БТА.
На въпрос за индикативния график за разплащанията към производителите Янчев заяви, че за сектора е важно да има предвидимост и подпомагането да се изплаща, когато земеделските стопани имат най-голяма нужда от него. Той подчерта, че се работи и за намаляване на бюрокрацията. "Трябва да се намери златната среда. Каквито и усилия да правиш, не можеш да стигнеш до 100% от фермерите по електронен път и намаляването на административната тежест да стане отведнъж. Стъпка по стъпка се върви в тази посока", смята заместник-министърът.
Овощарите отчетоха, че работят добре с големите вериги хипермаркети, но срещат проблем с реализиране на продукцията си поради липсата на преработвателно предприятие в региона, затова се търсят такива възможности и зад граница.
На свой ред Колев благодари за отдадеността на земеделските производители да продължават да отглеждат вкусни и качествени плодове от слънчевата ни страна независимо от трудностите. „Затова и тази година се постарахме много, за да създадем ефективна платформа стопаните да покажат плодовете на своя труд“, посочи Колев.
Той съобщи, че заради работа по прибиране на реколтата някои от производителите са изпуснали сроковете за подаване на документи по обвързаната подкрепа. „Опитваме се с министерството и Държавен фонд „Земеделие" да намерим решение, защото тези средства са жизнено необходими за фермерите", категоричен е председателят на съюза.
С гордост изложението „Дунавски овощари“ 2024 представи богатото разнообразие от продукти – сокове, нектари,сладка, конфитюри, мед, сушени плодове, ядки, вино, тахани, както и кооперативи, разсадници, оранжерии, земеделска техника, препарати за растителна защита, капково напояване, противоградни системи, хладилно оборудване, амбалаж, логистични компании, агроконсултации и финансиране, застраховане, компании за сертифициране и други.
„Щастливи сме, че тази година успяхме да привлечем рекорден брой участници от България, както и чуждестранни партньори от Румъния и Унгария, като превърнахме Русе в място за директна среща на производители и търговци на едро и дребно, вериги супермаркети, местни и чуждестранни дистрибутори за Югоизточна Европа“, сподели Колев. По думите му изложението е изпълнило основата си задача – да даде платформа за представяне на земеделските стопани и да стимулира търговията и износа, което е най-ценната помощ и подкрепа за сектора в трудната година, която изпращаме.
Разширената зона за срещи на представители на компании се превърна в удобно място за интензивни контакти и преговори между стопаните, търговците и дистрибуторите. За почитателите на истинските натурални храни имаше богат фермерски базар, от който всеки можеше да закупи качествени местни продукти, директно от производител.
Семинарната част от съпътстващата програма на изложението също привлече интереса участниците с подбора на полезни теми и лектори - водещи експерти в областта. Доц. д-р Сава Табаков от Аграрния университет в Пловдив представи „Фотоселективни мрежи за управление на светлинния режим в прецизното овощарство". Главен експерт Деница Гаджева от Националната служба да съвети в земеделието запозна аудиторията с „Предстоящи приеми по Стратегическия план през 2024 г. в областта на развитие на селските райони“.