Левовата равностойност на 30 хиляди евро, или малко под 60 хил. лева е помощта, която ще се отпуска на нови стопани по интервенцията от Стратегическия план, чийто прием ще бъде отворен днес. На 15 ноември официално се откриват прозорците за кандидатстване и по интервенциите за много малките стопанства и за младите фермери. Условията за кандидадтстване по тези интервенции бяха разписани в насоките, обсъждани с бранша до 12 ноември.
Тъй като интервенцията за нови фермери не е прилагана досега, ще посочим някои от основните изисквания към кандидатите. Общият бюджет по този прием е 20 милиона евро, като субсидиите за всеки одобрен проект ще се отпускат на два транша. Първото плащане е в размер на 15 000 евро и се отпуска до два месеца след сключването на административния договор с Държавмен фонд „Земеделие (ДФЗ), вторите 15 000 евро - когато след извършена проверка Разплащателната агенция (РА) установи правилното изпълнение на бизнес плана.
Допустими за подпомагане са физически лица; еднолични търговци (ЕТ) и еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД), регистрирани по Търговския закон, които към датата на подаване на заявлението за подпомагане кандидатите трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба 3 от 1999 г. в регистъра на земеделските стопани и са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция. Условията се считат за изпълнени, когато заявлението за подпомагане е подадено не по-късно от 12 месеца, считано от датата на регистрацията им като фермери.
Кандидатите трябва да са възраст от 41 до 65 навършени години към датата на подаване на заявлението и да имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО), не по-малко от 4000 евро СПО. В този текст може да проследите как се изчислява СПО за декар и за животно.
Кандидатите или техните съпрузи не трябва да са сключвали договор за подпомагане по интервенциите „II.Д.1. Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ и II.Д.2 „Подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г..
Когато икономическият размер на стопанството се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението за подпомагане задължително се посочва период, не по-дълъг от 30 дни, в който ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури.
При изчисляване на икономическия размер на стопанството към датата на кандидатстване не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане. Когато икономическият размер на стопанството по т. 2.3 през текущата спрямо кандидатстването стопанска година се доказва със съществуващи овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури (в т.ч. маслодайна роза, лавандула и мента), маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури, минималният брой на растенията на декар не трябва да е под минималния праг на гъстота, съгласно приложение № 1.
Договорите за наем и/или аренда за земята, която ползват и която е включена при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от не по-малко от 4000 евро СПО, трябва да са:
* влезли в сила към датата на подаване на заявлението за подпомагане;
* с минимален срок на действие пет години, като към датата на подаване на заявлението за подпомагане може да са изтекли не повече от 12 месеца от срока, с изключение на случаите посочени в т. 3.
При изчисляване на общия начален икономически размер на стопанството се взема предвид цялата налична в земеделското стопанство земя. Подпомагането се предоставя само при разработен бизнес план за срок от пет години, считано от дата на подаване на заявлението за подпомагане, като изпълнението на този бизнес план трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на заявлението за подпомагане.
Цялата налична в земеделското стопанство земя да се стопанисва от кандидата, само ако той има регистрирано в общинската служба по земеделие правно основание за ползване през целия период (за земеделски площи) до изтичане на пет години, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане.
Изискването за регистриране в общинската служба по земеделие не се отнася за имот/ите, попадащи в границите на урбанизирани територии, както и за имот/и, върху които са разположени животновъден/ни обекти и на тях не се отглеждат култури, които участват при формиране на СПО.
При тази интервенция от кандидата не се иска да увеличи СПО на стопанството си, след като е получил субсидията. Но при оценките на проекта се дават повече точки за бизнеспланове, при които кандидатите са заложили да увеличат най-малко с 2 000 евро СПО-то си - разписано е в приложение 2 в насоките за кандидатстване.
Друго важно условие за одобрение на проектите е новите фермери да притежават съответните професионални умения и компетентности. Когато кандидатът физическо лице, едноличният собственик на капитала на ЕООД или собственикът на предприятието на ЕТ не отговаря на изискванията за професионални умения и компетентности, заявлението за подпомагане може да бъде одобрено при условие, че тези изисквания ще бъдат изпълнени не по-късно от избрания период за проверка изпълнението на бизнес плана.
За кандидатите, развиващи животновъдна дейност се изисква регистрация на животновъден обект по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.. След подаване на заявлението за подпомагане до издаване на административния акт за одобрение, кандидатът е длъжен да подържа актуална регистрация като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.).
Когато земята, върху която са разположени културите, включени при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от не по-малко от 4000 евро СПО, се обработва на база на споразумение за масиви за ползване на земеделските земи, изготвено на основание чл. 37в, ал. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, кандидатът трябва да има имоти, включени в споразумението за масиви, за същия размер на площта на земята, върху която са разположени тези култури, които да са негова собственост и/или да са наети/арендувани с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на заявлението за подпомагане.
Важно е да се знае, че когато кандидатът е подавал заявление за подпомагане по интервенциите за директни плащания, се извършва сравнение между последно заявената за подпомагане по тези схеми и мерки площ и земеделската земя, която е декларирал, че участва в изчислението на икономическия размер на стопанството. При установена разликата с над 3 на сто от посочените в заявлението за подпомагане кандидатът следва да представи мотивирана писмена обосновка, придружена с подкрепящи я доказателства, относно причините за тази разлика.
Бизнес планът трябва да се изпълни до 36 месеца, считано от датата на сключване на административния договор. С него кандидатът трябва да докаже, че ще поддържа най-малко размера на стопанството, с който кандидатства, измерен в СПО, за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до изтичане на срока на административния договор.
Бизнес планът трябва да съдържа описание на периодите от съответната стопанска година, в която кандидатът планира да извърши засаждане/засяване на земеделските култури за целия период на изпълнението му, както и информация за минималния брой на растенията на единица площ за овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури (в т.ч. маслодайна роза, лавандула и мента), маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури. Минималния брой на растенията на декар, не трябва да е под минималния праг на гъстота.
Държавен фонд „Земеделие“ има право, когато културите не са посочени в приложение 1, да изиска от кандидата/бенефициента допълнително да представи становище от дипломиран агроном, удостоверяващо съответствието на посочената в бизнес плана информация с обичайните агротехнически практики, съобразени с вида на културите, спецификите на съответната климатична или почвена област. Кандидатът трябва да представи и копие на дипломата за завършено висше образование на агронома.
Бизнес планът задължително включва:
* първоначално състояние на земеделското стопанство; етапи и цели за развитие на селскостопанската дейност; описание на предвидените дейности и срок за тяхното изпълнение;
* описаните на дейностите свързани с околна среда и ефективно използване на ресурсите; описаните на дейностите свързани с инвестиции, обучение и др.; въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в ДМА като машини, и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или извършване на строително монтажни работи и/или закупуване на земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство, както и разходи за създаване на трайни насаждения, на обща стойност не по – малка от 50% (7 500,00 евро) от размера на полученото първо плащане; описание на дейностите, с които ще стартира изпълнението му, съгласно срока по т. 2.
Крайната дата на периода за проверка на изпълнението на бизнес плана се определя от кандидата в заявлението за подпомагане и бизнес плана и е част от административния договор. Крайната дата на периода за проверка на изпълнението на бизнес плана трябва да бъде не по-рано от 2 години и не по-късно от 3 години и шест месеца, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане.