Начало » Новини » Интервю
07.11.2024 г.

Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд

Интервю с отложено действие
Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд

Снимка: sinor.bg

Две седмици преди изборите на 27 октомври синор.бг проведе интервю с бившия депутат и заместник министър на земеделието Иван Христанов, който след оттеглянето си от „Продължаваме промяната“ създаде партия „Единение“, чиято идеология се различава коренно от всичко предлагано от политическите сили на избирателите досега. След изборите за 50-то Народно събрание, проведени на 9 юни тази година, „Единение“ не мина 4-процентната бариера, а ръководството реши да не участва в кампанията за 51-я парламент, без обаче да спира активно да работи за укрепване на своите структури, в търсене на съмишленици за участие в следващи избори. В интервюто си Христанов прогнозира, че политическата криза в страната ще продължи поне още една-две години, а резултатите от последните избори са живо потвърждение на казаното от него преди 3 седмици, защото и при краткото управление на 50-я парламент, и сега наблюдаваме същата агония сред победителите партии, които, по всичко изглежда трудно ще намерят съмишленици за съставянето на редовен кабинет.

И понеже акцентът в това интервю са приоритетите, които „Единение“ заложи в своя манифест, ще наблегнем върху идеите за възстановяване на българското земеделие, за което Христанов и неговите колеги с всички сили ще продължават да се борят, търсейки подръжници сред аграрната общност и останалите съсловия.

При първото и единственото си досега участие в изборите през юни „Единение“ беше първата партия, която изработи свой предизборен манифест. За читателите на синор.бг публикуваме този манифест, който съдържа идеите на партия и за дългосрочно развитие на земеделието, и на останалите сфери от живота.

Г-н Христанов, Вашите симпатизанти се питат защо се отказахте да участвате в изборите за 51-то Народно събрание?

Още при участието ни в изборите на 9 юни осъзнахме, че статуквото няма да позволи пария като „Единение“ да влезе в парламента. По простата причина, че на политическата арена в момента няма нито една формация, която едновременно да притежава и експертите, и морала да отстоява интересите на българското земеделие. За пореден път и в тази предизборната кампания нито една от новите партии – нито „ПП ДБ“, нито ИНТ, нито „Възраждане“ или „Величие“, не предлагат и един акцент в посока към решаване на проблемите на земеделските производители. Колкото до старите партии като например ДПС, които все пак разполагат с аграрни експерти, за дълбоко съжаление, точно с тяхна помощ още през 2001 година земеделието ни беше докарано до просешката тояга, в която се намира и в момента.

Още преди да учредим „Единение“ като партия, бяхме убедени, че за да имаме трайна реформа за земята и за земеделието, ние се нуждаем от съвършено нова политическа сила, която да притежава едновременно и морала, и куража да се бори със статуквото, и експертния потенциал, за да отстоява интересите на земеделците. А това, което досега нито една партия не е постигнала при взаимоотношенията си с фермерите, е, че тя задължително трябва да може ДА ЧУВА ТЕХНИЯ ГЛАС. Да отиде при тях и смирено да говори с обикновените земеделци – големи, малки, средни, микро- или семейни ферми. Като им предложи решения.

След изборите през юни ние категорично прозряхме, че и кампанията за 51-я парламент ще повторят тази за 50-то Народно събрание, затова решихме, че е по-добре да не пилеем ресурс, а да работим за укрепването си, защото битката със статуквото ще бъде дълга и тежка. И когато обществото прозре, че е време да се противопостави на задкулисието, тогава се надявам да привлечем и гласа на избирателя към нас. Както в земеделието е нужно да се прокара дългосрочна визия, така че то да бъде спасено от разрухата, така и в политиката не може да се играе на дребно и от днес за утре.

Имате ли прогноза кога тази „политическа зима“ ще свърши, така че партии като „Единение“ да пробие стената на манипулирания вот?

Не си правим илюзии, че битката ще бъде лесна. Но на всички българи вече им омръзна от талибани и камикадзета – малки формации и партии, които излизат, печелят избори благодарение на лъжи и после ни разиграват някакъв театър, докато лека полека бавно се самоубият. Цял народ видя тези трансформации – ИТН, „Продължаваме промяната“, „Величие“ - и трите партии в много къс порядък се превърнаха в символ на собствения си провал.

Аз вярвам, че оттук нататък българският народ повече няма да се самозалъгва и всички победи ще бъдат резултат от разума, търпението и мъдростта. „Единение“ ще продължи да работи постоянно и методично – защото ние мислим 20 години напред, както би трябвало да мисли всеки политик, проставил си задача да развива агросектора, а не да го унищожава. Просто ни трябва време да привлечем онези българи, които имат морала и принципите, основани на идеята, че ще работят не за себе си, а „на ползу роду“, както са го правели възрожденците.

Какъв опит натрупахте от участието в административното управление през 2021 и 2022 г. и доколко ще помогне за осъществяване на бъдещите Ви планове по отношение на земеделието?

Всички в партията ни са убедени, че България досега плати достатъчно висока цена за това да бъде член на Европейския съюз, а в същото време заради вътрешните крадци и мошеници обикновеният българин не видя нищо от европейската помощ. Ще работим за това България да придължи да следва ценностите, заложени при създаването на Европейския съюз, но в същото време ние ще работим за това българските представители в ЕС да работят активно за отстояването на националните интереси. Защото, когато редовното правителство през 2022 г. увеличи националното съфинансиране в Стратегическия план за разивитие на земеделието от 245 милиона евро на над 2,2 милиарда евро за следващите седем години, ние като кабинет го направихме с основната задача – България да покаже за първи път след присъединяването си в Европейския съюз, че страната ни не е държава-субсидиевъд и искаме достойно да се захванем с бъдещи инвестиции в собственото си земеделие.

Битките на Христанов за "Капитан Андпреево"

Спрямо останалите държави членки на ЕС България стана номер 3 по национално съфинансиране от всички страни-членки. А това е огромна политическа заявка и огромен капитал, защото при всяко заседание на Съвета на министрите на ЕС по земеделие, когато се преговаря по бъдещите политики в областта на земеделието, ние имаме основание да защитаваме интересите на българските земеделци. За съжаление нито един служебен министър на земеделието през тези две години не искаше да осъзнае, че България трябва да остоява своите интерес с достойнство, защото вече разполага с политическия лост да го направи!

Искате да кажете, че всичките колебания на финансовите ни министри при отпускането на украинската помощ се основаваха на факта, че държавата не притежава нов ресурс, с извинението че ще имаме големи годишни съфинансирания за инвестиционните проекти (бел. ред. приемите им обаче се бавят критично, така че националният бюджет досега не е отпуснал и лев)?

Много отдавна сме свидетели как има сили, които на всяка цена искат да противопоставят браншовите организации в сектора, като се търси вътрешният враг. Именно затова и работещите земеделци отдавна са осъзнали, че проблемите им ще се решат само чрез обединението им. Коренът на миналогодишните протести е далеч в миланото. Но искам да припомня политиките, които ние започнахме през 2021 година, защото при втората ковид помощ успяхме да увеличим подпомагането от 72 млн. лв. на 143,5 милиона лева. Същото направихме и с украинската рамка. През 2022 г., която беше извънредно тежка за земеделците заради застъпването на двете кризи – украинската и ковид, тогава ние успяхме да отпуснем на сектора национални помощи от близо 1 милиард лева.

Мнението на Христанов за миналогодишните протести

Но какво се случи през миналата година, когато при гласуването на бюджета видяхме как бившият финансов министър Асен Василев започна да се държи като талибан спрямо земеделците. Помните репликата „аз на „тези“ съм отделил един час, не искам да ги видя повече“, когато трябваше да разговаря с тях по време на протестите. Не можех да проумея, че този администратор говори по такъв начин за представители на един бранш, който осигурява продоволствения суверинитет на страната. И защо в резултат на това враждебно отношение към бранша парите за втория транш на украинската помощ за 2024 г.. не бяха заложени в бюджета, гласуван в края на 2023 г.? Това беше причината тази година, точно преди изборите браншът отново да бъде поставен в позицията да протестира. А онова враждебно отношение от страна на Василев се дължеше и на факта, че вместо да преговаря с протестиращите, кабинетът направи среща с фалшивите браншови организации, които не остояват секторните политики, а са в играта само, за да крадат и загладят косъма. В резултат на това ние се върнахме във времената на друг добре познат финансов министър Владислав Горанов, когато фермерите буквално се молеха за милостиня, вместо да бъдат уважавани, както заслужават.

Според Вас докога това безвремие в земеделието ще продължи?

Ще припомня, че по време на всяка предизборна кампания хората се информират от трите национални телевизии. Така стана и преди изборите на 27 октомври, когато в телевизионните студиа продължиха да се разхождат едни и същи хора – Борисов, Пеевски, хората на Доган, Кирил Петков, Асен Василев, генерал Атанасов и лидерите на малките партии. В същото време всички те са с изключително ниска обществена подкрепа и това го доказват всички социологически допитвания - сумарно тяхната подкрепа остава на 30 процента от електората. В същото време тази избори гласуваха около 38 процента. Връзката е кристално ясна – болшинството от българите 62%, не одобряват тези лица. Това е причината конфигурациите в парламента да остават едни и същи през всички избори, проведени през последните десетилетия.

Категоричен съм, че докато в политиката не влязат хора, които милеят за Родината си и са готови да рискуват дори живота си, за да отстояват интересите на обикновените българи, ние няма да имаме промяна в избирателната активност. Към този момент формации като нашата партия „Единение“ сме лишени от равностойно представяне в предизборните кампании. А в същото време браншът познава добре моята дейност в Министерството на земеделието и храните.

Задайте си един въпрос – какъв беше авторитетът на Министерството на земеделието преди ние да започнем мащабната антикорупционна програма преди повече от три години? За това министерство се говореше, че е най-корупмираното в България. Осем месеца след назначението ни обаче всички осъзнаха, че и в това министерство може да води война с корупцията, схемите и мафията. И това го направихме само за 8 месеца. Затова искам да кажа, че никой няма оправдание за това, че не е продължил нашата битка – нито един от служебните министри след нас. Нито Явор Гечев, нито Кирил Вътев имат оправдание за бездействието си и за това, че не продължиха започнатото от нас.

Въпреки тези песимистични нотки обаче, аз оставам огромен оптимист за България, защото вече виждам края на прехода и края на войната. Да, ще отнеме може би още година-две, в които статуквото ще се бие със зъби и нокти да запази позиции, но ние сме готови да се борим. И смятам, че земеделието най-после ще намери правилните политици. Лично аз съм неимоверно привързан към тази кауза, защото независимо от дълбокия мрак, в който страна ни е попаднала, след най-мрачните часове преди изгрева идва светлината, която ще дочакаме.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд
793
 

Последни материали
Виж
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Интервю с отложено действие
Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд
Производството на аграрни продукти да се увеличи с 25%
Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара
Решения на Министерския съвет
Картата на регионалните помощи ще осигури с 10 на сто по-голямо финансиране за 11 общини
Свързани материали
Виж
Сигнал от бившия зам. министър на земеделието Иван Христанов
Няма как ДАНС да проверява всички обществени поръчки на БАБХ
Икономическият поглед на бившия зам. земеделски министър
Иван Христанов: Не приравнявайте 17-те хиляди протестиращи фермери с 50-те крадци в сектора!
Лидерът на партия „Единение”
Иван Христанов: Хората, свързани със земята, трябва да градят политиките в земеделието
Бивши заместник министър на земеделието от редовния кабинет 2021-2022 г.
Христанов: Без здравословна защита на фермерите обвързаната подкрепа ще бъде под въпрос
Закон за подпомагане на земеделските производители
Търси се изход как политическата криза да не блокира Стратегическия план за 2023 г.
48-мо Народно събрание
С гласовете на 5 партии Иван Христанов не стана председател на земеделската комисия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини