След като на 29 октомври в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се е провела среща, на която е обсъдена ситуацията със спряната на 18 октомври пратка с румънски крави на граничния пункт на турската граница при Капъкуле, вчера е изпратено писмо до турските власти с молба за разтоварване на животните. Това съобщиха късно снощи от БАБХ по повод решението на преговарящия екип, в който са участвали заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев, Илиян Костов - главен ветеринарен санитарен инспектор на България, изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински, почетният консул на Румъния в България Даниел Мазилу и румънският заместник главен ветеринарен лекар Ласло Наги.
Вече 12 дни кравите са в камион, върнат от турските власти
Българската страна е участвала като медиатор между румънските ветеринарни власти и колегите им Турция. В писмото до турските лекари е поискано да се осигури възможност животните да бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле“, съгласно изискванията на Регламент (ЕО) 1255/97 на Съвета, което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните, съобщиха от БАБХ.
Румънската страна е приела, че България не може да се намеси, защото става въпрос за търговски отношения между два икономически субекта, в случая между румънската фирма износител и турската фирма - получател. Съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/404 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) 2020/692 няма предвидена възможност животните да бъдат върнати обратно и пропуснати да преминат през територията на Република България, която е граница на ЕС. В допълнение Република Турция не е включена в списъка на Анекс 2 от Регламент 2021/404, според който се допуска повторно въвеждане на живи животни в ЕС, поясниха още от БАБХ.
Ще припомним, че в първата седмица от спирането на товара поради липса на вода и храна бяха умрели две от превозваните 46 животни.