Начало » Новини » Страната
29.10.2024 г.

Чуканов: Предстои дебат как плащанията на площ в ЕС да се заменят със субсидии за стопанство

Институт по аграрна икономика
Чуканов: Предстои дебат как плащанията на площ в ЕС да се заменят със субсидии за стопанство

Снимка: sinor.bg

Много скоро основният дебат, който земеделската общност трябва да проведе за своето бъдеще, е свързан с коренното реформиране в начина на субсидирането на селското стопанство. Защото този диалог трябва да даде отговори на въпроса как досегашните плащания на площ (СЕПП) биха били заменени с нов вид подкрепа, която финансово да не товари бюджета на Европейския съюз. Това съобщи представителят на българските фермери в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) Стоян Чуканов пред годишната международна конференция, организирана от Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия. Той акцентира върху новите преговори, които земеделските браншови организации тепърва ще водят с европейските институции по новото законодателство в областта на земеделието, но преди това е важно фермерите в България да се подготвят за подобен дебат, подпомогнати от българската наука.

Ако досега бюджетът на Европейския съюз заделяше значителен дял за аграрния сектор, след планираното разширяване на Европейския съюз и присъединяването на Украйна и други държави към Общността, основното плащане на хектар постепенно ще отпадне. Причината е, че при обработваема земеделска площ от 400 милиона декара само в Украйна бюджетът на ЕС за директни плащания няма как да издържи. От друга страна държавите-донорки в ЕС (старите държави-членки) отдавна настояват за съкращаване на техните вноски в общия бюджет на ЕС, а държави като Полша, които все още са нетни бенефециенти, но скоро трябва да се превърнат в донорки, на този етап трудно ще се съгласят да отпускат по-големи суми от своите национални бюджети за този в ЕС, поясни българският представител в ЕИСК.

В същото време климатичните промени се задълбочават, което допълнително натоварват земеделския бранш с ангажименти, които влияят негативно върху доходите им. Досега проведените преговори между Европейската комисия и членовете на ЕИСК, в който освен работодатели и синдикати участват и представители на браншовите организации в държавите-членки, даде резултати. Защото стратегическите преговори от началото на годината доведоха до законодателни поправки, намаляващи административната тежест по прилагането на някои екологични интервенции.

Тепърва обаче науката и статистиката трябва да предоставят актуални и проверени данни за „икономическото здраве“ на аграрния бизнес, така че новото европейско финансиране да помогне не само на големите стопанства, но и на малките и средните. Освен варианта със субсидиране на стопанство, особено при малките ферми трябва да се мислят алтернативи като примерно природното кредитиране и др.

Самият Чуканов има месодайна ферма в Странджа планина, но тазгодишните пожари са нанесле огромни щети – по думите му около 90 на сто от стопанството му е пострадало. Очевидно, че съотношението между държавни и европейски помощи трябва коренно да се промени, тъй като всяко подпомагане се осигурява със средства на данъкоплатците. Затова и нормативната уредба трябва да балансира между публичното финансиране и съучастието от страна на самите фермери.

Анализи на Европейската комисия показват, че с прилагането на Зелената сделка Европейският парламент е произвел 12 хиляди законодателни акта, докато в САЩ те са едва 3 хиляди. Вярно е, че в началото на годината ЕК въведе значителни административни облекчения в прилагането на ОСП, но очевидно, че разговорите ще продължават в тази посока. Европейската икономика изостава доста от тази на САЩ и в привличането на преките чуждестранни инвестиции ПЧИ. Сравнителен анализ между САЩ, Китай и ЕС показват, че от 2017 до 2023 година преките чуждестранни инвестиции в САЩ са нараснали със 17 на сто, в Китай ръстът е 24 на сто, докато в ЕС се отчита спад на ПЧИ с 4%.

Всичко това безспорно влияе върху бъдещите политики, които европейските институции трябва да провеждат спрямо бизнеса, който е най-силно зависим от природните условия.

Екатерина Стоилова

Чуканов: Предстои дебат как плащанията на площ в ЕС да се заменят със субсидии за стопанство
3097
 

Последни материали
Виж
Фермерите да засилят продажбите на високи цени, съветват от Зърнената борса на Украйна
Цените на слънчогледа в Украйна могат да тръгнат надолу
Предстоящо
Безплатни онлайн обучения за фермери до края на годината
Статистиката на МЗХ към 24 октомври
Бавно наваксват изоставането при есенната сеитба
Предстоящо
На 14 ноември се провежда Международен симпозиум по храните
Защитните зони в акваторията ни
На 31 октомври се отбелязва Международният ден на Черно море
Румъния отпусна de minimis от 1 000 евро на 1 000 кв. метра оранжерия
Свързани материали
Виж
Социалната условност няма да доведе до нови допълнителни изисквания и проверки в стопанствата
Сумите не могат да надхвърлят 80 на сто от стойността на проекта
Субсидират фермерите в Молдова с до 40 000 евро за инвестиции в почвена защита
Информационни срещи за фермерите
Всяко празно поле в попълваните дневници може да коства субсидията на фермера
Информационни срещи
ДФЗ отказва субсидии, ако не регистрирате площите с фуражно зърно в БАБХ
Информационни срещи
При неизпълнение на базовите ДЗЕС режат субсидии по всички заявени от фермера интервенции
За Кампания 2023
Стопани получиха над 5 милиона лева по екосхемата с трайни насаждения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини