Начало » Новини » Света
27.10.2024 г.

Приеха нови правила за подобрено събиране на данни от стопанствата

Добавя се информация за устойчивостта по екологични и социални въпроси
Приеха нови правила за подобрено събиране на данни от стопанствата

Европейската комисия прие новите правила относно Мрежата за данни за устойчивостта на земеделските стопанства (FSDN), правейки значителна стъпка към подобряване на анализа в подкрепа на по-устойчив селскостопански сектор и целенасочено, основано на данни разработване на политики, съобщиха от изпълнителния орган на Европейския съюз. От 2025 г. държавите-членки на ЕС ще събират нови данни на ниво ферма, осигурявайки по-всеобхватно разбиране за устойчивостта в селското стопанство и неговите икономически, екологични и социални измерения, твърдят от ЕК.

Новата мрежа се основава на дългогодишната Система за земеделска счетоводна информация (FADN), която осигурява ценна информация за икономиката на земеделските стопанства в продължение на почти 6 десетилетия. Системата е източник на микроикономически и счетоводни данни, предавани всяка година от над 80 хил. земеделски стопанства в ЕС, а данните за устойчивостта по екологични и социални въпроси сега ще бъдат добавени в новата мрежа.

Модернизирането на мрежата е резултат от тясното сътрудничество с държавите-членки, които са работили заедно с Комисията за разработване на рамка, която да отговаря на необходимостта от надеждни данни, като същевременно се гарантира безпроблемното прилагане и свеждането до минимум на тежестта за земеделските стопани и националните администрации.

Освен това мрежата ще улесни достъпа и използването на информация от различни източници, като се следва принципът на „събиране веднъж, многократно повторно използване". Това ще спомогне за намаляване на работното натоварване за земеделските стопани и националните администрации както на национално, така и на ниво ЕС. Тя ще предостави и по-пълна картина и ще даде възможност за по-добре информирани решения чрез обединяване на информация от мрежата, стратегическите планове по Общата селскостопанска политика (ОСП) и Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) относно селскостопанските практики, въздействието върху околната среда и икономическите резултати наред с други теми.

Използването на мрежата разкрива нови възможности за по-добър анализ на устойчивостта на земеделските стопанства както за фермерите, участващи в мрежата, така и за други неучастващи земеделски стопани, като по този начин се насърчава по-устойчив и конкурентоспособен селскостопански сектор. В препоръките на стратегическия диалог относно бъдещето на селското стопанство в ЕС се признава значението на новата мрежа за оценка на показателите за устойчивост, за изпитване на методите за събиране на данни, за наблюдение на устойчивостта на равнището на земеделските стопанства и за принос към бъдещата система на ЕС за сравнителен анализ.

За да се гарантира плавен преход към новата рамка за събиране на данни, с регламента се въвежда поетапен подход за изпълнение, който позволява на държавите-членки постепенно да приспособяват своите системи и процеси с течение на времето. Освен това регламентът включва клауза за преразглеждане, която ще даде възможност на ЕК и държавите-членки да преразгледат и приспособят рамката при необходимост, като вземат предвид резултатите от първите години на изпълнение. Преходът към мрежата се подпомага от значителни допълнителни ресурси, финансирани от ЕС под формата на еднократна вноска за разходите за учредяване в размер на 50 млн. евро, които ще бъдат разпределени на държавите членки в края на 2024 г., за да се улесни безпроблемното изпълнение. Освен това годишното текущо финансиране от ЕС ще бъде увеличено, за да се подпомогне годишното функциониране и поддръжка на мрежата, и може също така да се използва от държавите-членки за предоставяне на стимули за участието на земеделските стопани, ако решат.

Данните от мрежата ще подкрепят разработването на политики, основани на факти и резултати, както и анализа на селскостопанските сектори в държавите членки и в Съюза като цяло, като се оценява напредъкът и се предоставят ценни насоки за създателите на политики. Тя ще допринесе за анализа на засиленото икономическо, екологично и социално измерение на ОСП, за подобряването на консултантските услуги за земеделските стопани и за прозрачността и справедливостта на веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти. 

Приеха нови правила за подобрено събиране на данни от стопанствата
2746
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
През второто десетилетие на века
Спада делът на стопанствата в ЕС с непокрити съоръжения за течен оборски тор
Крайният срок за кандидатстване през ИСУН е 20 декември
Осигурени са евросредства за инвестиции в стопанства в 2 варненски общини
Без страничен бизнес малките фермери „потъват“
До 2030 г. стопанствата могат да се стопят петкратно спрямо 2005 г.
Актуални данни на Евростат
Доходите на родните фермери през 2023 г. са с 23 пункта под тези на гръцките им колеги
Денков предлага включване на селскостопанската авиация в борбата
Подпомагат и личните стопанства при загинали животни в пожар
Общ бюджет: 1 000 000 000 BGN
Информация за прилагане на „Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък”
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини