Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.10.2024 г.

Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа

Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа

Докладът „Състояние на почвите в Европа през 2024 г.“, представен вчера на Форума на заинтересованите страни на Обсерваторията на ЕС за почвите, оценява състоянието на деградацията на почвите в ЕС и други държави от Европейското икономическо пространство, включително Украйна, Турция и Западните Балкани. Докладът показва тревожно състояние и тенденции, като деградацията на почвите се е влошила значително през последните години, и подчертава необходимостта от незабавни действия за обръщане на тази тенденция.

Така например общата ерозия на почвата в ЕС се оценява на 1 милиард тона годишно. Понастоящем приблизително една четвърт (24 %) от почвите в ЕС са засегнати от водна ерозия, главно в обработваемите земи, като прогнозите сочат възможно увеличение от 13-25 % до 2050 г. Неустойчивата водна ерозия засяга около една трета (32 %) от земеделските земи. Механичното разбъркване на почвата, което е често срещана практика в селското стопанство, също може да доведе до деградация на почвата. Това явление, наречено почвена ерозия, може да окаже значително въздействие върху обработваемите полета. Друга форма на ерозия е ветровата ерозия от която е заплашена Добруджа.

Дисбалансът на хранителните вещества също се увеличава: понастоящем се смята, че той засяга 74 % от земеделските земи. Тези промени в състава на почвата могат да имат отрицателни последици. Например излишъкът на азот се увеличава и може да бъде вреден за човешкото здраве, културите, екосистемите и климата. Същевременно органичният въглерод в почвата, който е от съществено значение за поддържането на почвата в добро състояние, намалява в земеделските райони. По приблизителни оценки 70 милиона тона от този органичен въглерод са били загубени от минералните почви на обработваемите земи в ЕС и Обединеното кралство между 2009 и 2018 г.

Деградацията на торфищата също е обезпокоителна. Тези влажни зони са важни въглеродни резервоари: те поглъщат парниковите газове от атмосферата и ги съхраняват, като допринасят за смекчаване на изменението на климата. Когато се влошават, торфищата могат да освободят тези газове обратно в атмосферата. В ЕС отводняването на торфищата е причина за около 5 % от общите емисии на парникови газове. Понастоящем се смята, че 50 % от торфищата в ЕС са деградирали, като много от тях са непоправимо увредени.

Извън ЕС положението е също толкова тежко - особено в Украйна, където военните дейности са довели до сериозно унищожаване на почвата. Над 10 милиона от 60-те милиона хектара земя в Украйна се оценяват като деградирали заради войната. Възстановяването на тези щети може да отнеме десетилетия или дори векове. В Турция около 1,5 млн. хектара земя имат проблеми със солеността, което може да повлияе както на селскостопанската производителност, така и на здравето на екосистемите. Западните Балкани съобщават за над 100 идентифицирани замърсени или потенциално замърсени места вследствие на минни и промишлени дейности, въпреки че истинската степен на замърсяване на почвите в тези райони остава неизвестна.

Значението на мониторинга на почвите и новото законодателство

Докладът „Състояние на почвите в Европа“ е резултат от сътрудничеството между Съвместния изследователски център и Европейската агенция за околна среда. В него се излагат мащабите на проблема, пред който е изправена Европа днес, но също така се цели укрепване и изграждане на капацитет сред общността на изследователите на почвите, като същевременно се повишава ангажираността на ползвателите на почви и обществото.

Обсерваторията на ЕС за почвите (EUSO) вече е положила основите на по-добър мониторинг на почвите, като използва усъвършенствани инструменти за подобряване на качеството на данните за почвената ерозия, нивата на органичен въглерод в почвата и дисбаланса на хранителните вещества. Заедно с други сътрудничества и мрежи за мониторинг на почвите EUSO дава и по-ясна представа за това как селскостопанските практики и изменението на климата влияят върху почвите в Европа.

Като част от общата селскостопанска политика (ОСП) устойчивото използване на земеделските почви вече се подкрепя чрез стратегическите планове на ОСП във всички държави членки чрез комбинация от задължителни и доброволни мерки за земеделските стопани. За периода 2023-2027 г. 47 % от европейските земеделски земи (в сравнение с 15 % в миналото) ще получат подкрепа за действия, насочени към подобряване на почвите или избягване на деградацията им, включително чрез водна ерозия.

„Сделка за почвите в Европа“ е широкомащабна програма за финансиране на приложна научноизследователска и развойна дейност, която подкрепя стратегията на ЕС за почвите, предстоящия закон за мониторинг на почвите и ОСП. Мисията финансира действия за създаване на хармонизиран мониторинг на състоянието на почвите в ЕС; за разработване и насърчаване на приемането на устойчиви практики и технологии за управление на почвите с цел възстановяване на здравето на почвите; както и за предоставяне на съвети и обучение по въпросите на здравето на почвите на ръководителите и гражданите. Досега мисията е инвестирала 435 млн. евро и е създала първата от мрежа от 100 живи лаборатории с повече от 1000 места за изпитване в широк спектър от сектори на земеползване (селско стопанство, горско стопанство, промишленост, градско и регионално планиране) в цяла Европа. Понастоящем мисията обхваща 50 проекта, които допринасят за увеличаване и подобряване на знанията за състоянието на почвите в ЕС.  

Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа
3906
 

Последни материали
Виж
Община Банско въведе ограничения за животновъдите и търговците на животни
Азотна фиксация от въздуха с Утриша™ N
Как да намалим торовите норми без това да влияе на добива?
„Напоителни системи“
На 28 април определят графиците за напояване за май
„Софийска вода“
Еврокомисарят по климата Вопке Хукстра ще посети пречиствателната станция на София
Местните протестират
Фотоволтаичен парк върху 12 хил. дка ще остави без пасища животновъди в Средец
Секторът на дребен рогат добитък се срива
Българското месо от овце и кози е по-малко от това, което внасяме
Свързани материали
Виж
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Пролетно подхранване на растенията в градината
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Практика
Костното брашно е ценен органичен тор – плюсове и минуси
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Полезни съвети
Защо се появява мухъл върху почвата на разсада и как да го отстраним
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини