Нов доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) показва как водните ресурси на континента са подложени на сериозен натиск, а от 2009 г. насам не е постигнат значителен напредък за тяхното съхранение. Анализът подчертава острата необходимост от по-стриктно прилагане на Рамковата директива за водите (РДВ) и за пореден път набляга на значителните промени, които трябва да се въведат в селскостопанското производство, за да бъдат възстановени екосистемите, предупреждават от WWF.
Авторите на изследването подчертават, че в Европа по-малко от 40% от повърхностните води - реки и езера, се определят като здрави към настоящия момент. Близо една четвърт от подземните водни обекти обаче не са в добро химично състояние, въпреки че осигуряват почти две трети от нашата питейна вода. Под 30% от реките, езерата и крайбрежните води отговарят на стандартите за допустимо замърсяване, определени от Рамковата директива за водите.
Вредните селскостопански практики, особено интензивното използване на хранителни вещества и пестициди, продължават да бъдат най-сериозният проблем пред качеството на водата. Натискът от дифузно замърсяване в земеделието засяга 32% от подземните и 29% от повърхностните води. Сред останалите причини за лошото състояние на сладководните екосистеми се открояват също и химическото замърсяване от въглищните електроцентрали, както и промените в реките, предизвикани от изграждането на язовирни стени и изправянето на речните корита.
Освен че подчертава мащабите на кризата, докладът обръща внимание и на последиците, пред които всички ние ще се изправим, ако не вземем спешни мерки сега. Също така обаче той показва и добрия пример на Естония, която работи по възстановяването на 3 300 км реки чрез премахване на язовирни стени и прегради и по този начин стабилизира популации от 32 вида.
„Докладът го казва много ясно и категорично: водата в Европа е в сериозен риск. За съжаление, в него не са анализирани данните от нашата страна, защото България сериозно закъсня с подготовката на Плановете за управление на речните басейни и изпусна сроковете, определени от Рамковата директива за водите. Този факт идва да потвърди и другия извод – националните правителства все още не се отнасят с необходимото внимание и не приоритизират този критично важен за бъдещето на хората и екосистемите ресурс. Голяма част от мерките за опазване на водите, предвидени в тези Планове за управление, остават нефинансирани и неизпълнени. Това с особена сила важи за т.нар. „зелени мерки“, които целят опазване на водните ресурси чрез природно-базирани решения“, разказва Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.
Докладът подчертава и цената, която ние, като граждани на Европейския съюз, ще трябва да платим заради бездействието на правителствата. Според последното проучване на „Евробарометър“ 78% от европейците искат ЕС да направи повече за справяне със замърсяването на водите. Затова коалицията от неправителствените организации Living Rivers Europe призовава държавите-членки да ускорят прилагането на Рамковата директива и да интегрират защитата на водните ресурси и екосистеми във всички свои политики.