След днешната среща с финансовия министър Людмила Петкова членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) ще решат дали ще бъде отменена стачната готовност. Това съобщи за синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов. И добави, че браншът иска гаранции, че до края на ноември ще изцяло ще бъдат изплатени 325-те милиона лева, разписани в споразумението с редовния кабинет в края на декември 2023 година.
Днес фонд „Земеделие“ ще преведе първите 200 милиона лева, които бяха одобрени и от кабинета. Останалите 125 млн. лв. се обещават чак за края на ноември, въпреки че по споразумение трябваше да се пуснат като обща сума от 325 млн. лв. още на 30 септември.
От 30 септември досега браншът не е разговарял с министъра на финансите за закъснението на тези плащания, затова и на днешната среща ръководството на НАЗ очаква да получи експертния отговор на финансовия министър. Защото средствата бяха очаквани и са важни точно в този период, когато започва сеитбата на пшеницата и ечемика.
В профила си във фейсбук Проданов се обърна и към колегите, които продължават да критикуват ръководствата на браншовите организации. „Ние сме много добри да се оплакваме и да обезценяваме досега постигнатите резултати от комуникацията с държавните институции, затова предлагам всеки един от нас да се замисли колко средства извоювахме от януари 2024 година досега, а това са 670 млн. лв. - целият бюджет за украинската помощ!" Тези думи са отправени към всички критикуващи досегашните действия на ръководствата на НАЗ, на Българската аграрна камара и на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите. „Един не каза нищо за това, че държавата не изпълнява обещаното! Всичко живо дава акъл, ама действия нула…! Колеги, парите няма да са нашето спасение в тези тежки времена! Имаме крещяща нужда от фундаментални законодателни промени! Няма как да постигнем голям процент напояване без промяна в поземлените отношения! Няма как да сме устойчиви в тези конкурентни времена на световните пазари без да намалим разходите си! Със средна рента от 80-90 лв- няма как да стане! Няма как да развиваме напояване без промени в Закона за водите! И това са само малка част от нуждите на българското земеделие! Докато нищо не се случва в нашето законодателство, ще продължаваме да имаме нужда от пари, за да продължим напред“, заключава председателят на НАЗ.