Нашествието на ненаситните охлюви е катастрофа за всяка градина. Ако вредителите не бъдат контролирани, коремоногите могат да причинят сериозни щети на култивираните растения, като активно поглъщат буквално всичко, което им попадне – семена, разсад, сочни листа и стъбла на цветя и зеленчуци, кореноплоди и луковици. Есента е сезон, в който трябва да положим усилия, за да предотвратим това да се повтори отново.
През последните години се появяват и нови видове голи охлюви, които имат големи размери и не се страхуват от естествените врагове – птиците.
Защо е важна есенната борба с охлювите?
Факт е, че сега охлювите снасят яйцата си, които ще оцелеят до пролетта. Започват от октомври и продължават до първите слани. Всеки от тях снася до 400 яйца, но не наведнъж, а постепенно – на групи от 20 до 40 броя. Те ги крият на уединени места, където обичат да живеят – за да не изсъхнат от слънцето или да станат плячка на хищници. Мекотелите снасят яйца в корените на растенията и дори се укриват във външните кашпи и саксии, като влизат през дренажните отвори или се изкачват по стените. Те презимуват добре и в слоевете на почвата. Разбира се, не всички от тях ще оцелеят до пролетта, но ще са достатъчни, за да опустошат реколтата.
През пролетта, когато нощните температури станат положителни, младите охлюви започват да се излюпват. Ако температурите се задържат над 0 градуса по Целзий, може и по-рано.
Как изглеждат яйцата?
Яйцата са малки (1-3 мм в диаметър), леко желатинови топчета с неправилна форма. Отначало са прозрачни, но с течение на времето “помътняват” и побеляват.
Мерки за борба
Могат да се използват промишлени (като се спазват указанията на производителите), а също и домашни примамки за борба с охлювите. Най-лесният начин да направим това е да разположим малки дъски на слънчеви места, а през деня се проверяват и се събира улова. Вредителите се крият под тях до вечерта. За тази цел могат да се използват и парчета покривен филц (покривен хидроизилационен материал). Охлювите се събират в солен разтвор – 100-150 г на 5 л вода.
Бирените примамки също дават добри резултати, но е важно да се слагат вечер, когато мекотелите излизат да се хранят.
Охлювите обичат да се крият и в компоста. Не е трудно да се справим с тях сега, като 100 г карбамид разтворим в 10 л вода и полеем краищата на компостната купчина, където обикновено се крият. Известно е, че при внасяне на високи дози бързо разтворими азотни торове, дъждовните червеи се преместват там, където е безопасно, но не загиват. След дъжд или регулятно поливане, когато условията станат благоприятни, тогава се връщат обратно.
Превантивните мерки са изключително важни, и включват следното:
– събиране на мулча и опадалите листа от влажните места;
– обработване на почвата на дълбочина по-голяма от 10 см;
– често разрохкване на почвата на влажните места;
– внасяне в почвата на суперфосфат и калиеви торове;
– внасяне на дървесна пепел, което е много актуално за кисели почви;
– редовно косене на тревата в затревените участъци;
– събиране на плевелите и растителните остатъци от градината;
– изнасяне на дъски и строителни отпадъци, ако има останали такива.
Есенната борба с охлювите е много важна, но преди да са снесли яйцата. Трябва да знаем, че повечето промишлени средства за борба с тях са фитотоксични и не действат на яйцата.