Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.05.2022 г.

Борба с голите охлюви – бира, пъпеш или диня?

Полезни скъвети
Борба с голите охлюви – бира, пъпеш или диня?

Охлювът със сигурност е сред най-неприятните и мразени вредители в градината, нанасящ сериозни щети на реколтата. Често се стига и до пълната ѝ загуба. Не е изненадващо, че борбата с охлювите е сред най-обсъжданите теми от производителите през целия сезон.

Има много методи за контрол на охлювите, които се различават значително както по своята ефективност, така и по въздействието върху околната среда. Традиционните средства за борба са най-често гранулирани или прахообразни препарати, съдържащи активното вещество металдехид. Той е много токсичен за околната среда и опасен за домашните любимци и диви обитатели на градината – таралежи, птици и др. Вместо агрохимични препарати, любителите на биологичното земеделие използват най-често капани. Въпросът тук е: кои капани са най-ефективни?

Влажността играе важна роля в живота на голите охлюви, защото голяма част от тялото им се състои от вода – даже в случаи на загуба до 50% от общата маса на тялото, в условия на висока влажност те напълно възстановяват своя воден баланс за 2-4 часа. Всяко намаляване на влажността води води до краткотрайно ограничаване на активността, което мекотелите използват, за да намерят надежден подслон. В случай, че не намерят такъв – много бързо загиват.

Преките слънчеви лъчи са убийствени за охлювите и това е причината да търсят укрития.

По сребристите следи, които оставят след себе си, може да се проследи тяхното придвижване.

Хранителните пристрастия на коремоногите вредители са много разнообразни. Според изследователите те нападат и увреждат над 150 вида растения. От градинския асортимент ги привлечат най-вече различните видове зеле, пипер, патладжан, домати, ктаставици, грах, боб, салати, ягоди. На атаки са подложени също кореноплодите на цвеклото и морковите, а в по-малка степен страдат лукът, чесънът, босилекът и магданозът.

Бира за охлювите

Наистина ли охлювите обичат бира? Отговорът е еднозначен – да! Противно на убеждението, че вредителите имат способността на сомелиери и предпочитат скъпа бира, това съвсем не е така.

Провеждани са експерименти продължителен период от време с различни видове бира (скъпа и евтина), вода и портокалов сок. Напитките в капаните се сменят най-малко един път седмично или при необходимост през цялото лято.

Оказва се, че мекотелите са еднакво привлечени от скъпата и евтина бира и броят на попадналите в капаните охлюви е приблизително еднакъв. Не са обърнали никакво внимание на водата и сока и се насочили директно към „кръчмата“.

Охлювите имат силно обоняние. Изследователите смятат, че летливите вещества и дрождите привличат вредителите. Използват се и капани с дрожди и захар, разтворени във вода, но в сравнение с бирените са по-слабо резултатни.

Капаните за бира са ефективни само тогава, когато съдържанието им се сменя редовно.

Когато времето е по-сухо и се полива по-рядко, тогава охлювите намират подходящи убежища и съответно са по-малко привлечени от капаните.

Като обеми могат да се използват специални капани, закупени от магазинната мрежа или приготвени от нас с подръчни средства.

Пъпеши и дини за охлювите

Ползите за здравето на човека от пъпешите и дините са добре известни, но ще бъде добре, ако могат да помогнат и в борбата срещу вредителите. Експертите препоръчват да се използват корите от тези плодове като капани в активния сезон.

Отличното обоняние на охлювите им позволява да улавят привлекателните за тях аромати на голямо разстояние. Ако мястото, на което се намира храната е тъмно и влажно, те ще останат там, докато тя не свърши.

За използването на корите от вкусните пъпеши и дини е необходимо да се разрежат наполовина, изважда се месестата част, оставяйки съвсем малко върху кората. Вечер се вкопават леко на местата (могат да останат и на повърхността, ако условията не позволяват), на които нашествието от охлюви е голямо. Остават там за една нощ, а на сутринта се отърваваме едновременно от охлювите и кората.

Друг вариант е в кората на динята да се направят няколко (3-4 или повече, ако динята е голяма) дупки и да се захлупят с дъното нагоре. Динените кори могат да се използват няколко нощи подред.

Борба с голите охлюви – бира, пъпеш или диня?
10454
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как зимуват голите охлюви и начини за предзимна борба
Само Испания ще получи 200 тона до края на годината
Производител определя търсенето на украински охлюви като безумно
Разкриха оранжерия за марихуана във ферма за охлюви
Практика
Защо е важна борбата с голите охлюви през есента
Практика
Още 2 проверени начина за справяне с голите охлюви с подръчни материали
Кои растения гонят напаста и кои е привличат
Спасете цветната градина от голите охлюви
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини