Начало » Новини » Света
24.09.2024 г.

Официално поискахме забрана на вноса на пресни яйца от Украйна

Официално поискахме забрана на вноса на пресни яйца от Украйна

Европейската комисия да забрани вноса на яйца с произход Украйна в България. Това поиска министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, който се провежда днес в Брюксел.  Родното производство се оказва силно засегнато от вноса на пресни яйца за консумация от Украйна, информира министърът.

През първите шест месеца на настоящата 2024 г. е достигнал 2 618 тона, което на годишна база е петкратно увеличение. Обявените цени по вноса са значително под тези на българските яйца, което оказва сериозен натиск върху цените на вътрешния пазар, допълни още  той. Министърът обоснова искането и с това, че предприетите до момента защитни мерки на ниво ЕС, не постигат очаквания възпиращ ефект и не са достатъчен фактор за облекчаване на ситуацията на пазара на яйца в България.

“Всяка държава следи за нормалното протичане на бизнес процесите в страната си в защита на интересите на своите земеделски производители”, заяви министър Тахов по-рано днес пред медии. Той подчерта, че целта е да се намери пресечната точка, на която да бъдат запазени правата на българските производители. “Ние сме за твърда подкрепа към народа на Украйна, но това по никакъв начин не трябва да коства фалити и да нарушава правата на нашите фермери”, заяви още той. Министър Тахов уточни, че става въпрос за пресни кокоши яйца, което освен голямото напрежение е довело и до фалити на наши птицеферми.  Към днешна дата вече искаме спиране на вноса на яйца докато регулираме пазара. Представили сме данни на ЕК на база, на които да вземе решение.

Участниците в Съвета направиха и преглед на втората година от изпълнението на стратегическите планове по Общата селскостопанска политика.

Министър Тахов подкрепи искането на Германия за увеличаване на индивидуалния таван на минималните помощи (de minimis) в сектор “Земеделие” до 50 000 евро на предприятие, както и на националните тавани. Позицията на България е, че сегашното предложение на Комисията е недостатъчно и непропорционално, което може да предизвика вътрешно напрежение в земеделския сектор.Министър д-р Тахов поиска ЕК да забрани вноса на яйца с произход от Украйна в България.

Официално поискахме забрана на вноса на пресни яйца от Украйна
2958
 

Последни материали
Виж
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Първите резултати по области за степента на нападение от сивия царевичен хоботник през 2025
Мнението на бранша
Жекова: В Брюксел не им пука, че обезглавяват земеделието и индустрията
Плащане след 10 август
Ясни са ставките за обезщетения на череши, вишни и кайсии
Силен спад се очертава при захарното цвекло и малините, по-слаб при соята
В Сърбия очакват ръст на реколтите от пшеница и слънчоглед
Свързани материали
Виж
В ЕС липсват ясни правила за сектора
Председателят на птицевъдите предупреди, че е възможно сериозно поскъпване на яйцата
Как да изберем подходящ инкубатор за яйца?
Най-силно е увеличението при млечните продукти, яйцата и плодовете
Продажбите на биопродукти в САЩ нараснаха с над 2 на сто през 2024 г.
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
За агнешкото се сещаме предимно по празници
И производството, и вносът на яйца у нас расте
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини