Ранната пролет в Украйна няма да се отрази неблагоприятно на тазгодишната реколта от пчелен мед, смята председателят на Асоциацията за интензивно развитие на градинарството в Полтавска област Витали Цинченко в коментар за обществената украинска телевизия.
„Пролетта дойде принас 3 седмици по-рано. Растенията се пробудиха много по-бързо от пчелите. Когато вървеше първото цъфтене на същите кайсии, череши и вишни, пчеличките донякъде не успяваха, но за 25% им помогнаха останалите опрашващи насекоми, различните буболечки”, заяви Цинченко.
Пчеларят Алексей Пикалов в община Полтава се грижи за 157 пчелни семейства. По думите му сегашната ранна пролет и топлото време се отразяват благоприятно на насекомите.
„Спаси ни ранната пролет. Много ни уплаши топлият септември. Ние, пчеларите, трябва в края на август и началото на септември да подхраним пчелното семейство и този мед трябва да се използва през зимата. А стана така, че през септември те още са се размножавали и това поколение е било изхранвано, затова и мнозина пчелари установиха, че медът в кошерите е малко, и се притесняваха, че семействата може да не издържат до пролетта”, обяснява Пикалов.
Той коментира също, че няма съществени промени и в цените на меда в Украйна, като средната на едро е 40 хривни (95 евроцента по текущия курс – бел. ред.) за килограм. „Един литър съдържа 1,4 килограм мед. Кажете го по-евтин от бензина. Световният пазар ни диктува условията, има държави, които ни конкурират и от това каква ще бъде реколтата у тях, количествата мед, и какво ще бъде търсенето, ще зависи и цената”, обяснява пчеларят.
Раното цъфтене на овошките подпомага развитието на пчелните семейства, твърди председателката на областното сдружение „Полтавски пчелар” Наталия Сенчук. „През тази година в Полтавско почти 100% от пчелите преживяха зимата. Това, че всичко цъфна рано, бе много добре за нас, тъй като семействата по този начин се развиха бързо, имаха и достатъчно нектар и полен. Мнозина фермери преминаха тази пролет към сеитба на синап и кориандър, а от тях става забележителен мед. Пчеларите вече готвят пчелите за преместване към горските масиви, където ще има много акации”, изтъкна Сенчук.