Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.08.2024 г.

Ловните пояси са добра защита в края на лятото

В овощните градини
Ловните пояси са добра защита в края на лятото

Снимка: sinor.bg

В края на лятото в овощните и зеленчуковите градини настъпва масовото прибиране на плодовете. Стремежът за осигуряването на екологична продукция налага замяната на инсектицидните пръскания с други практики, които влияят отрицателно върху популациите и възпроизводството на насекомните вредители. Такава практика е поставянето на ловни пояси в овощните градини. Тя не е нещо ново за овощарите. Осъществяването и не изисква скъпи материали и специална техника.

Ловните пояси могат бъдат направени от слама, сено или окосени плевели с дълги и по-жилави стъбла. Днес много подходящи са лентите от велпапе, които от са вълнообразно нагънати. При поставянето им върху стъблото между повърхността му и материята на пояса остават празнини. Те привличат някои насекомни видове като убежище за определен стадий и период от тяхното развитие (снасяне на яйца, какавидиране, презимуване).

Чрез ловните пояси специалистите могат да опредеят стадия от развитието прицелния вид и да добият представа за популационната плътност. През вегетацията поставянето на ловни пояси може да бъде съчетано с поставянето на феромонови уловки, излъчващи вещества, привличащи насекомите във връзка с размножаването.

Широчината на ловните пояси е в рамките 15 – 20 сантиметра. Поставят се в средата на стъблото. Пристягането става в средната част на пояса с водоустойчиви връзки, например канап, сезал и др. Наблюденията за видовете, установили се в поясите, става през 7 – 10 дни. След отчитане на вредните индивиди поясите подлежат на изгаряне, когато са от слама, сено и др. материали. Поясите от велпапе могат да бъдат затворени в пластмасови съдове, например бидони, покрити със ситна мрежа. По този начин появилите се възрастни на вредителя, например пеперуди, загиват, а по-дребни полезни видове могат да напуснат съда. Ловните пояси намират приложение в борбата срещу пеперудите, чиито гъсеници са известни като плодови червеи, листоминиращи молци, ябълков молец и др. Изгарянето на свалените пояси е мярка за изтребление на вредителите.

Друго екологично средство са жълтите уловки. Установено е, че жълтият цвят с определен оттенък и наситеност привлича някои насекоми. Пластмасови парчета с такъв цвят, покрити с водоустойчиво лепило, могат да хванат насекомни вредители по зеленчукови и овощни растения. Днес на пазара има фабрични уловки, които производителите предлагат за употреба със съответните указания.

В началото на вегетацията улавянето на насекомите е ценно за прогнозата и сигнализацията в растителната защита. Като пример може да бъде посочена черешовата муха, чиито ларви увреждат плодовете в периода на узряване. Увреждането е известно като червясване. Поставянето на голям брой уловки в оранжериите и полиетиленовите тунели отклонява вредителите от културните растения. Попадналите върху лепкавата повърхност насекоми загиват и плътността им върху растенията намалява. Намалява съответно пряката вреда в резултат на храненето и вероятността от пренасянето на опасни вирусни болести.

Във връзка с прибирането на реколтата и запазването на нейното качество стопаните трябва да вземат мерки за амбалажа, складовете и плодохранилищата. Старият здрав амбалаж (касетки, палети и др.) трябва да бъде почистен от растителни остатъци (залепнали плодове, паяжина и др.). Почистването може да стане механичво с подходящи четки, а също и със силна струя вода. След почистването може да бъде направено обеззаразяване чрез потапяне в 1% разтвор на меден сдулфат (син камък). Извадените от разтвора касетки трябва да бъдат изсушени. Най-лесно това става на открити площадки под все още силното слънце.

Помещенията за складиране и запазване на реколтата също подлежат на старателно почистване. Прозорците и вратите им трябва да се затварят добре и да имат мрежа, спираща проникването на вредители отвън. Инсталациите, осигуряващи оптимален режим на температура и влага, трябва да бъдат приведени в изправност.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Ловните пояси са добра защита в края на лятото
2241
 

Последни материали
Виж
Годишно увеличение на разходите за труд в еврозоната
Най-голямо увеличение на разходите за заплати е регистрарано в Хърватия и България
Откриха академичната учебна година в Лесотехническия университет
Смесена туршия
Трета част
Употребата на хербициди в борбата с плевелите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Анализ на икономическото въздействие на законодателната забрана за използване на клетки за кокошки носачки
Свързани материали
Виж
Указания как да поличет разрешение за бракуване на дръвчетата
Изпепеляващото лято унищожи маса овошки, градините намаляват
Kubota Corporation и UV Boosting съвместно ще внедряват иновации в лозарството и овощарството
Спешни мерки след градушка при лозя и овошки
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Петна по листата
Направете първичен преглед на листата на овощните и лозите
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 март 2024 година
Слани и отрицателни температури ще създават опасност за овошките
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини