В процеса на растеж и развитие тиквичките образуват голям брой завръзи. Някои от тях могат да опадат и това е съвсем нормално, защото растенията се саморегулират и задържат такова количество, което могат да изхранят. Когато напълно оформени или големи плодове започнат да гният, тогава трябва да търсим причините и да разберем какво не е наред.
Какви могат да бъдат причините за гниенето на тиквичките?
Нарушаване на правилата на сеитбооборота е една от основните причини. Не трябва да се засаждат тиквички на участъци, на които преди това са отглеждани сродни култури – краставици, дини, пъпеши или тикви.
Добри предшественици са доматите, картофите, цвеклото, зелето, морковите, лукът, както и зеленолистните – маруля, спанак, магданоз, копър.
Не трябва да забравяме мулчирането, което за тиквичките е препоръчително да бъде със слой най малко от 10 см. Добре е веднъж седмично мулчът да се полива с разтвор на Триходермин или друг препарат, съдържащ ефективни микроорганизми. Благодарение на тази манипулация тиквичките ще лежат върху постеля и рискът от гниене ще бъде значително намален, както и от заразяване с гъбични заболявания.
В допълнение, мулчът предотвратява силното нагряване на почвата през деня и бързото охлаждане през нощта, което позволява да се избегнат резките температурни колебания и негативните последици от тях.
Недостиг на хранителни елементи
Калцият е важен елемент и при недостиг върховете на тиквичките започват да гният – дължи се на върховото гниене. Ситуацията може да се коригира чрез еднократно внасяне на калциева селитра (200 г на 10 л вода). Полива се по 1 л на храст и задължително след основна поливка. Подхранването не трябва да се прави върху суха почва и да се използва тор с ниско съдържание на азот, за да не се увеличи съдържанието на нитрати в плодовете.
Ако в ранните етапи на развитие на тиквичките сме злоупотребили с препарати, съдържащи желязо, за да предотвратим появата на хлороза, тогава йодът се усвоява слабо, което може да причини гниене на плодовете.
Недостигът на бор се изразява в сухо гниене на тиквичките, намаляване на цветовете и завръзите. Това може да се предотврати чрез листно подхранване с Лебозол.
Прекомерната гъстота на растенията може също да бъде причина за гниене на плодовете. При засаждане е важно да се съобразяваме със сортовите особености и да спазваме изискванията. Регулярното премахване на долните листа ще намали засенчването и ще облекчи ситуацията.
Неправилно поливане на растенията – тиквичките не обичат поливане по листата. Не трябва да се допуска пръскане по надземните части, което води до развитието на редица гъбични заболявания и съответно гниене на плодовете. Идеален вариант е капковото напояване, но когато това не е възможно, тогава поливаме само кореново и без силна струя.
Лошото опрашване е сериозен проблем и води до гниене на завръзите. Може да се получи при свръхконтрол на насекомите вредители. Ако опрашването не е качествено, тогава завръзите преустановяват развитието си, престават да растат и изгниват. Това не важи за самоопрашващите се оранжерийни сортове.
Младите растения на тиквичките развиват повече мъжки цветове, които са недостатъчни при по-старите.
Навременната профилактика и лечение на гъбичните заболявания е важен фактор за предотвратяване на гниенето.