На последното си заседания служебният кабинет прие доклад за изпълнението на Плана за действие за 2024 година, с мерките, които произтичат от членството на България в Европейския съюз. От общо131 мерки със срок за изпълнение до 30 юни, са изпълнени 73 мерки. Неизпълнените мерки са 58, или процентът на неизпълнение е 44,3. В края на март този процент е бил 59,1%, съобщиха от пресцентъра на МС.
От 58-те забавени мерки 39 са законопроектите. От тях 13 са внесени за разглеждане в 49-то Народно събрание, но заради предсрочното му разпускане тези закони трябва да бъдат внесени отново в 50-то Народно събрание, чийто срок на действие обаче е трудно да бъде определен след последните новини за проблеми със съставянето на правителство. Днес две от партиите в парламента категорично отказаха предложението на „ПП-ДСБ“ парламентът да не излиза във ваканция, за да приемат закони.
В плана за действие за 2024 г. към 30 юни са включени 34 мерки, свързани със стартирали процедури за нарушение по чл. 258 и чл. 260 от Договора за функционирането на Европейския съюз. С изпълнението на тези мерки България ще отстрани допуснатите нарушения на правото на Европейския съюз, констатирани от Европейската комисия в рамките на 36 процедури.
В Приложение 2 към доклада са посочени 19 невъведени директиви на Европейския съюз в областта на вътрешния пазар със срок за въвеждане до края на месец ноември 2024 г. 14 от тези директиви са с изтекъл срок на въвеждане (до 31 май 2024 г.) и ще бъдат включени в т.нар. „табло на вътрешния пазар“ (Single Market Scoreboard), издание ноември 2024 г., като дефицитът на въвеждане на директивите за България ще е 1,5 % (1 директива е въведена в периода от крайната дата на отчитане на Таблото до настоящия момент).
През 2024 г. продължава осъществяването на засилен текущ мониторинг в рамките на координационния механизъм по въпросите на ЕС на мерките, произтичащи от членството на Република България в ЕС в Плана за действие за 2024 г.