В средата на юни Европейската комисия (ЕК) обяви санкции срещу 18 държави, включително и България, за неправомерно извършени плащания по двата земеделски фонда. За първи път страната ни се оказа сред държавите с минимални финансови корекции – малко над 4,8 млн. евро, които ще бъдат прихванати от плащанията през следващите години.
Първоначалните санкции, които ЕК е възнамерявала да наложи на България обаче са били в размер на 140 милиона евро, обясниха от фонд „Земеделие“. По-голямата част от тях са за процедурата кръстосано съответствие по три бюджетни позиции, прилагани през годините 2021, 2022 и 2023 г.
На въпрос на синор.бг кое е довело до огромното намаление на наказанието от 140 милиона до 4,8 млн. евро, от фонда обясниха, че в продължение на три години страната ни е водела преговори с ЕК, защитавайки тезата, че прилагането на стандарта за добро екологично и земеделско състояние ДЗЕС 4 практически затруднява земеделци с максимален размер на площите до 5 хектара (50 декара).
Публикуваме пълния текст на отговора, предоставен ни от ДФЗ:
„След извършените двустранни обсъждания (в продължение на над 3 години, вкл. и процедура на помирение) Еврокомисията препоръчва на България по-засилен контрол и извършване на допълнителни проверки при системата за кръстосано съответствие, както и преформулирането на ДЗЕС 4.
По отношение на обхвата и качествота на проверките по ДЗЕС 4 (отнасящи се до минималната почвена покривка) – констатацията на ЕК е свързана с формулирането на ДЗЕС 4 - „В земеделско стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 хектара е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн“. ЕК констатира, че в обхвата на стандарта са изключени стопанства под 5 ха и изискването е ограничено до 30% от сеитбооборотната площ. Според ЕК, „това освобождаване не отговаря на рамката на стандарта за ДЗЕС 4, тъй като ще бъде предоставена защита само за почвата на част от парцелите, без да се прилагат специфични критерии или без да се прави разлика с покривката, осигурена от обичайна култура, поради което освобождаването може да застраши постигането на целта, заложена в този стандарт за ДЗЕС 4“.
В крайна сметка санкцията е ограничен до съвкупността под риск, предоставена от българските органи на главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към МЗХ. При системата от предварителни условия, която замества изискванията за кръстосано съответствие, препоръките са взети предвид“.
Другата част от първоначално наложените санкции в размер на 140 милиона евро са се отнасяли до изпълнението на законно установените изисквания ЗИУ 8, свързан със задължителната регистрация на овцете и козите. С последните промени в европейското законодателство обаче прилагането на ЗИУ 8 отпадна от обхвата на проверките за идентификация и регистрация на животни, съгласно рамката на ЕК, припомнят от фонда.
Крайният ефект от санкциите спрямо България е следният: те са наложеви за процедурата кръстосано съответствие по бюджетна позиция 6200 през годините 2021, 2022 и 2023г. Общата нетна финансова корекция за страната ни е намалена до минус 4 446 922,12 евро. По бюджетна позиция 5040, отново за кръстосано съответствие, определената нетна сума на финансовата корекция за 2022 и 2023 г. е -12 717,96 евро. По бюджетна позиция 6201 за кръстосано съответствие корекцията е - 413 786,04 евро. Или, общо сумата за финансовата корекция за България надхвърля 4,8 млн. евро.
Припомняме изискванията на ДЗЕС 4. Забранява се използването на минерални и органични торове, както и на продукти за растителна защита в буферните ивици: - с ширина минимум 5 метра на равнинни площи (до 5,0 % или до 3 градуса), по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;
- с ширина минимум 10 метра на равнинни площи (до 5% или до 3 градуса) при торене с течна фракция на оборския тор;
- с ширина минимум 10 метра при торене на площи при наклонени терени (до 10 % или до 6 градуса);
- с ширина минимум 50 метра при площи с остър наклон (≥ 10,0 % или над 6 градуса);
Санкциите за гръцките фермери са значителни
Буферните ивици с ширина 5 метра по протежение на повърхностните водни обекти трябва да имат растителна покривка или остатъци от нея през цялата година, съставена от тревисти, храстовидни или дървесни видове.
Буферните ивици при оризовите клетки по протежение на напоителни и отводнителни канали са с минимална ширина - 2 метра.
Буферните ивици по протежение на повърхностните водни обекти (течения) трябва да имат растителна покривка или остатъци от нея през цялата година, съставена от тревисти, храстовидни или дървесни видове.
Водни течения са повърхностни водни тела и включващи отделни и значителни елементи от следните повърхностни води: езеро, язовир, поток, река или канал, част от поток, река или канал,/включително напоителни и отводнителни канали/, преходни води или разширение на крайбрежни води.