Начало » Пазари » Зърно
15.07.2024 г.

Цените на пшеницата в Европа и САЩ пикираха надолу

Силно депресиращо влияние върху цените
Цените на пшеницата в Европа и САЩ пикираха надолу

В средата на юни сред участниците в зърнената търговия в Европа и САЩ започнаха да преобладават нагласи за стабилизиране на пазара на пшеницата след продължителен спад. На 21 юни, на база графичния анализ на динамиката на ценовото развитие  (Пазарът на пшеницата колабира) прогнозирах, че септемврийският фючърс пшеница ще получи силна подкрепа при доближаване до ключовата зона на техническа подкрепа на борсата в Париж - нивото от EUR 220 за тон.

Котировка пшеница

Както се вижда от ценовата диаграма котировките в Париж достигнаха до това равнище на 25 юни, което провокира вълна от покупки на фючърсния пазар, тъй като спекулантите започнаха масово да прибират печалби, изкупувайки продадени на доста по-високи цени контракти. В началото на юли цената на септемврийския фючърс се изкачи до EUR230-231,50 тон, но за трайно обръщане на тренда във възходяща посока нямаше достатъчен позитивен потенциал от страна на фундаменталните фактори. Силно депресиращо влияние върху цените оказаха най-вече информациите за необичайно високи темпове в прибирането на новата реколта в САЩ, а и в Русия се заговори за по-високи от очакваните само преди няколко седмици добиви. Основен повод за безпокойство на Стария континент беше неблагоприятните перспективи за производство на мека пшеница във Франция, но положението в други европейски държави се подобри и Strategie Grains в края на миналата седмица увеличи прогнозата си за добива от мека пшеница в ЕКС през 2024/25 г. с 500 хил. тона до 122.3 млн.т. Близо три седмици наблюдавахме относителен баланс между факторите, действащи в подкрепа на пазара и факторите с отрицателен за ценовото развитие знак. При доближаване на цените до нивото от 220 евро за тон спекулантите купуваха пазара, а при изкачване до 230 евро следваше засилване на спекулативните продажби.

В края на миналата седмица Министерството на земеделието на САЩ (USDA) изненада пазара с увеличение на прогнозата за глобалния добив и запасите от пшеница през 2024/25 г.

Производство на пшеница в света в млн.т

Производство пшеница

* FAS USDA 12 July2024

 В доклада за състоянието на световния зърнен баланс оповестен на 12 юни експертите от USDA вдигнаха прогнозната летва с 5,44 млн.т, в сравнение с данните отпреди един месец – до 796,19 млн.т, което е 7,24 млн.т повече в сравнение с 2023/24 г. (788,95 млн.т – 2023/24 г. и 789,00 млн.т – 2022/23 г.). Позитивната корекция е в резултат от по-оптимистичните перспективи за производството на пшеница в САЩ, Аржентина и Канада. Оценката на глобалните крайни запаси от пшеница беше увеличена с 4,97 до 257,24 млн.т, докато очакванията на търговските среди гравитираха към   252 млн.т, като най-голямо увеличение в рамките на 2024/25 г. се очаква в САЩ  - с 22 на сто (2,64 млн.т)  до 23,3 млн.т, а това е най-високото равнище от 5 години насам.

Оповестяването на изненадващо високите прогнозни данни предизвика срив на цените на борсата в Чикаго, което незабавно рефлектира и върху европейския пазар. Под пресата на масираните продажби на 15 юли при откриване на борсата в Париж цената на септемврийския фючърс мелничарска пшеница се понижи до EUR216  за тон. В краткосрочен план, като зона на техническа подкрепа се очeртават ниските априлски нива  от EUR 212,50-214 за тон. 

Игор Валентович

Цените на пшеницата в Европа и САЩ пикираха надолу
4200
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
ДФЗ удължи от 20 на 25 ноември срока за жалби по допустимия слой
Kubota отбелязва 50 години в Европа с ексклузивно събитие
Интервенция за инвестиции в стопанствата
Много малките фермери имат избор между 111 култури и животни, за да получат 20 хил. евро
Шарка по овцете е открита в Хасково, умъртвяват се животните
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Програмата на годишния форум
Двама министри ще отговарят на фермерски въпроси на агросеминара на НАЗ
Свързани материали
Виж
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
И Алжир явно договори само част от планираната южноамериканска царевица
Йордания стандартно закупи само половината от търсената пшеница
Втора част
Не подценявайте житните мухи!
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини