Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.07.2024 г.

Ползите от земните червеи – „миньорите“ в почвата

Съвети за градинря
Ползите от земните червеи – „миньорите“ в почвата

Снимка: sinor.bg

Известно е, че червеите подобряват физичните, химичните и биологични свойства на почвата, повишавайки нейното плодородие. Световният опит от последните десетилетия показва, че именно те създават „жива“ земя, сравнима с чернозема. Не можем да намерим по-добър помощник от тях – те са истински архитекти на плодородието.

През 19 век земните червеи са смятани за вредители, а сега те са наши помощници. Тежките машини, интензивната обработка на почвата и широкото използване на пестициди рязко са намалили популацията им. Установено е, че тяхното количество, биомаса и разнообразие са важен критерий за плодородието. Червеите повишават също устойчивостта и подобряват адаптацията на културите към изменението на климата.

Какви почви предпочитат червеите?

Червеите са “миньорите” на почвата и колкото условията са по-благоприятни, толкова количеството им и разнообразието в почвата ще бъде по-голямо. Песъчливо-глинестите и глинесто-песъчливите почви са добри за развитието им, докато те избягват сухите песъчливи и тежките глинести почви. Само редки видове, които са се приспособили към неблагоприятните условия, успяват да оцелеят в киселите торфища.

Как влияе климата на развитието им?

Земните червеи не могат сами да регулират телесната си температура и когато е много сухо и горещо, те отиват в по-дълбоките почвени слоеве за летен сън. При по-ниски температури се преместват в места, които не замръзват и метаболизмът им се забавя до минимум. В зимните дни, когато почвата не е замръзнала, червеите могат да се събудят и да се преместят към повърхността. Най-активни са през пролетта и есента. Това се дължи на факта, че не могат да понасят суша. Всеки ден червеите губят до 20% от телесното си тегло под формата на слуз и секрети. Следователно те се нуждаят от влага, за да останат живи.

Как се размножават?

Земните червеи са хермафродити и полово зрелите индивиди могат да бъдат идентифицирани по “гениталния пояс”, обхващащ тялото им. Пикът на размножаващата им активност е през март-април и септември-октомври. Почвените червеи се хранят предимно с растителни остатъци. Те натикват органичната материя в своите тунели, където се усвоява първо от почвените микроорганизми, а след това се хранят с нея. Червеите нямат зъби и не могат да ядат корени и надземни части на растенията директно.

С какво и как можем да подпомогнем активното развитие на почвените червеи?

Оптималните условия за активно развитие на почвените червеи са: аерирана и рохкава почва, разнообразни култури, сеитбообращение с включени сидерати, както и разнообразие от растителни остатъци.

Плуговете и бързо въртящите се дискове причиняват голяма вреда – от 25% до 70% от земните червеи умират при механизираната обработка на почвата. Влияние оказва видът и количеството на внесените торове. Леко изгнилият компост е по-добър за развитието им от вече зрелия. Пресният оборски тор, богат на амоняк, е токсичен за земните червеи. Високата киселинност на почвата (рН под 5,5) също е вредна.

Различните пестициди (включително тези за третиране на семената), както и минералните торове повишават смъртността и намаляват плодовитостта на червеите.

Какви са ползите от земните червеи?

Предимствата от наличието на червеи в почвата са много. Проходите им увеличават количеството на микропорите и по този начин осигуряват добра аерация и дренаж на почвата.

Повече от 90% от местата, където червеите отлагат своите богати на хранителни вещества отпадъци, са пълни с корени на растения. Това им осигурява благоприятна среда за растеж и развитие. Вертикалните проходи често достигат на дълбочина 3-6 м.

Усвоявайки мъртвата органична материя, червеите обогатяват почвата с микроелементи. Те произвеждат между 40 и 60 тона екскременти на един хектар всяка година. Техните твърди изпражнения съдържат средно 5 пъти повече азот, 7 пъти повече фосфор и 11 пъти повече калий, отколкото в обикновената почва.

Можем да кажем, че земните червеи обновяват почвата, като пренасят хранителни вещества от долните дълбоки слоеве към горните. По този начин те подобряват и структурата, като правят тежката почва по-рохкава, а песъчливата по-свързана.

Червеите, влачещи падналите листа в почвата, ускоряват разграждането на листните патогени, включително зимните стадии на гъбичките (дори тези, причиняващи струпясването по ябълката). Те помагат и в борбата с почвените вредители, подобрявайки растежа и възпроизводството на полезната почвена биота.

Почвените червеи са не само полезни, но и в много отношения незаменими помощници.

Ползите от земните червеи – „миньорите“ в почвата
4824
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Особености
Трябва ли да премахваме надземните части на картофите и кога?
Втора част
Тънкости и подводни камъни в оранжерийното биологично земеделие
Спътникови данни
Една трета от подземните води на планетата са почти изчерпани
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини