Биологичното земеделие има няколко основни черти – не замърсява почвата, подземните води и околната среда като цяло; съхранява и възстановява естественото плодородие на почвите; подобрява агробиоценозите (общности от растения, животни и микроорганизми, създадени и редовно поддържани от човека). Това ще помогне за решаването на задачи и проблеми, които не са по силите на традиционното земеделие.
Биологичното земеделие може да съществува паралелно с традиционното, но чрез принципно нов подход, за което е нужно продължително време. Не се допуска използването не само на агрохимични препарати, но и методите на генното инженерство, хидропонното отглеждане на растения, а за борба с болестите и вредителите се използват само средства с биологичен произход.
Болести и вредители – основен риск при биологичното земеделие.
Болестите и вредителите са фактор, криещ в себе си много явни и скрити рискове за реколтата както при традиционното, така и при биологичното отглеждане на растенията. В оранжерийни условия те могат да бъдат избегнати само чрез стриктно спазване на следните правила – за спасение от болестите е профилактиката, а за спасение от вредителите, непрекъснато наблюдение, анализ и оценка на ситуацията.
Основните вредители в оранжерийни условия са листните въшки, трипсите, белокрилката, паяжинообразуващите акари, пеперудите (нощенки, листозавивачки, миниращ молец), галовите нематоди и охлювите. Трябва да разполагаме с график за оглед на растенията, основан на циклите на развитие и външния вид на вредителите. Проверката винаги започва с долната повърхност на листата. Лепящите ленти (капани) са отлична и напълно естествена защита срещу широк спектър от вредители по растенията, а освен това – те ни дават навременна индикация за опасността.
При откриване на първите огнища вредители борбата трябва да започне незабавно – главно с механично унищожаване на огнището. Използването на ентомофаги и акарифаги (хищници, хранещи се с вредители) може да се окаже достатъчна стъпка в борбата. Включването на подходящи растения, които ги привличат, влияе положително и за привличане на опрашители.
Ако това не е възможно и вредителите продължават да се разпространяват, тогава трябва да включим използването на биоинсектициди, които са подходящи за ситуацията. Те имат свои характеристики и особености, а тази информация е добре да проучим предварително.
Профилактиката на болестите в оранжерията започва още с обработката на почвата. Внасянето на почвени фунгициди и биоактиватори започва в началото на сезона и завършва с приключването му. Графикът за пръскане с биологични инсектициди се прави отделно и зависи от вида им. Тези процедури могат да се комбинират – понякога един биологичен препарат може да бъде едновременно биоактиватор и фунгицид, но това трябва да се знае предварително.
Семенният материал също е предмет на особено внимание при биологично отглеждане в култивационни съоръжения. Не само изборът на култура е важен, но и сортовите особености, които трябва да позволяват отглеждане при тези условия.