Тиквичките са достатъчно непретенциозна и бързо растяща култура, но имат своите особености. Влизат бързо в плододаване, но предпочитат слънчеви терени с добре обработена и богата на органични вещества почва, имаща неутрална реакция.
Характерна особеност при плододаването на тиквичките е, че развиват два вида цветове, които са разположени последователно върху стъблото на растенията. Женските в основата си имат плодник, от който след опрашване се формират плодовете, а мъжките са разположени върху цветоносно стъбло и много често те доминират.
На какво се дължат повечето мъжки цветове?
Причините за доминиране на мъжките цветове са различни, а понякога са няколко едновременно.
1. Млади семена - възможно е това да се дължи на младите семена, които дават преобладаващо мъжки цветове. Специалистите съветват да се съхраняват не по-малко от три години на подходящо място и след това да се засяват. По-старите семена, но в срок на годност дават повече женски цветове.
2. Нарушени правила на сеитбооборота - неподходящи предшественици са всички “сродни” култури – тикви, краставици, дини, пъпеши и др. Препоръчва се да се засаждат на същото място след 4-5 години.
3. Кисела почва - оптималните условия изискват неутрална реакция на почвата, но се развиват и плододават добре и на слабо алкална. При засаждане в почва с висока киселинност – завръзи може и да няма, а ще доминират мъжките цветове. За понижаване на киселинността може да се използва доломитово брашно или дървесна пепел.
4. Гъстота на засаждане - гъстото засаждане на растенията оказва силно влияние върху тяхното развитие. То трябва да бъде съобразено със сортовите особености на тиквичките. Те развиват голяма листна маса и при гъсто засждане листата препятстват доброто осветяване и проветряване – в резултат се формират повече мъжки цветове, а често и малкото завръзи пожълтяват, загниват и опадат.
Трябва да се спазват препоръчителните разстояния между храстите, както и да се отстраняват старите листа. При стелещите се сортове благоприятно решение е вертикалното отглеждане.
5. Температурни условия - при резки температурни колебания растенията изпитват стрес. При студено време не формират женски цветове, а при горещо те са преобладаващо мъжки, но и прашецът става стерилен и няма опрашване.
6. Неправилно поливане - тиквичките са влаголюбива култура, но преполиването в началото на цъфтежа провокира образуването на предимно мъжки цветове. В тази фаза на развитие е желателно да не се престараваме с поливането. То трябва да бъде съобразено с конкретните температурни условия. Средният разход на вода трябва да бъде около 10 литра на квадратен метър. Разхлабването на почвата и мулчирането ще намалят честотата на поливане.
7. Дефицит на хранителни вещества
Балансираното подхранване ще осигури равномерното развитие на мъжки и женски цветове, а това от своя страна – добра реколта. Прекомерните количества азот ще стимулират развитието предимно на листна маса и мъжки цветове.
Важно е да познаваме добре причините за образуването на предимно мъжки цветове, което се отразява негативно върху реколтата, а навременните мерки ще позволят отстраняването им.