Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.07.2024 г.

Основни причини да има повече мъжки цветове при тиквичките

Реколта
Основни причини да има повече мъжки цветове при тиквичките

Снимка: sinor.bg

Тиквичките са достатъчно непретенциозна и бързо растяща култура, но имат своите особености. Влизат бързо в плододаване, но предпочитат слънчеви терени с добре обработена и богата на органични вещества почва, имаща неутрална реакция.

Характерна особеност при плододаването на тиквичките е, че развиват два вида цветове, които са разположени последователно върху стъблото на растенията. Женските в основата си имат плодник, от който след опрашване се формират плодовете, а мъжките са разположени върху цветоносно стъбло и много често те доминират.

На какво се дължат повечето мъжки цветове?

Причините за доминиране на мъжките цветове са различни, а понякога са няколко едновременно.

1. Млади семена - възможно е това да се дължи на младите семена, които дават преобладаващо мъжки цветове. Специалистите съветват да се съхраняват не по-малко от три години на подходящо място и след това да се засяват. По-старите семена, но в срок на годност дават повече женски цветове.

2. Нарушени правила на сеитбооборота - неподходящи предшественици са всички “сродни” култури – тикви, краставици, дини, пъпеши и др. Препоръчва се да се засаждат на същото място след 4-5 години.

3. Кисела почва - оптималните условия изискват неутрална реакция на почвата, но се развиват и плододават добре и на слабо алкална. При засаждане в почва с висока киселинност – завръзи може и да няма, а ще доминират мъжките цветове. За понижаване на киселинността може да се използва доломитово брашно или дървесна пепел.

4. Гъстота на засаждане - гъстото засаждане на растенията оказва силно влияние върху тяхното развитие. То трябва да бъде съобразено със сортовите особености на тиквичките. Те развиват голяма листна маса и при гъсто засждане листата препятстват доброто осветяване и проветряване – в резултат се формират повече мъжки цветове, а често и малкото завръзи пожълтяват, загниват и опадат.

Трябва да се спазват препоръчителните разстояния между храстите, както и да се отстраняват старите листа. При стелещите се сортове благоприятно решение е вертикалното отглеждане.

5. Температурни условия - при резки температурни колебания растенията изпитват стрес. При студено време не формират женски цветове, а при горещо те са преобладаващо мъжки, но и прашецът става стерилен и няма опрашване.

6. Неправилно поливане - тиквичките са влаголюбива култура, но преполиването в началото на цъфтежа провокира образуването на предимно мъжки цветове. В тази фаза на развитие е желателно да не се престараваме с поливането. То трябва да бъде съобразено с конкретните температурни условия. Средният разход на вода трябва да бъде около 10 литра на квадратен метър. Разхлабването на почвата и мулчирането ще намалят честотата на поливане.

7. Дефицит на хранителни вещества

Балансираното подхранване ще осигури равномерното развитие на мъжки и женски цветове, а това от своя страна – добра реколта. Прекомерните количества азот ще стимулират развитието предимно на листна маса и мъжки цветове.

Важно е да познаваме добре причините за образуването на предимно мъжки цветове, което се отразява негативно върху реколтата, а навременните мерки ще позволят отстраняването им.

Основни причини да има повече мъжки цветове при тиквичките
5874
 

Последни материали
Виж
Празът прогонва токсините, как и с какво да го готвим
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
Износът е скочил с почти 50 на сто при ръст на приходите от близо 11 на сто
Производството на яйца в Украйна достигна нивото отпреди войната
Царевицата е ожъната на 94% от планираните площи
Сеитбата на пшеницата и ечемика във Франция е пред приключване
БАБХ нямало да умъртвява стадото във Велинград, само ще ограничава заболяването
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Свързани материали
Виж
Екстремните летни жеги
Ето как може да предизвикате втора вълна от реколта при тиквичките
Катастрофалното гниене на тиквичките може да ни остави без реколта
Особено в ограничени по площ градини
Предимства на вертикалното отглеждане на тиквичките
Как да поливаме тиквичките при отглеждане на открито?
При опит за внос е унищожена цялата партида от 850 килограма
Украйна откри повишено ниво на нитрати в турски тиквички
Пълнени тиквички
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини