В наръчника за директните плащания за тази година са включени всички корекции, одобрени от Брюксел с първото изменение на Стратегическия план 2023-2027 г. В този текст ще се спрем на две от екологичните схеми – за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи, така наречената Еко-ПЗП, и екосхемата за разнообразяване на отглежданите култури (Еко-РОК).
При екстензивното поддържане земеделските стопани задължително трябва представят и да спазват план за паша, който се изготвя от ветеринарен лекар, зооинженер или агроном. Този план се изработва и депозира във фонд "Земеделие" не по-късно от триседмичен срок след края на периода за подаване на заявления за подпомагане – тоест до 21 юли.
Изработен е образец на плановете за паша, който е одобрен от изпълнителния директор на ДФЗ. Този план трябва да е придружен с копие на дипломата на ветеринарния лекар, зооинженера или агронома, който го е изготвил. В него трябва да са включени видовете паша и периода на нейното прилагане, съобразени със спецификата на конкретната площ, за която се прилага. В рамките на постоянно затревените площи (ПЗП) се извършва екстензивна паша на пасищни животни.
Самите пасища се поддържат посредством екстензивно пашуване от 0.3 до 1 животинска единица на хектар. Пашуването на животни се извършва през минимум 60 дни през 2024 г. Има забрана за разораване на заявените за подпомагане по еко схемата постоянно затревени площи и те не трябва да бъдат разоравани или преобразувани в друг тип земеползване.
Екологичните практики, които ще се използват за разнообразяване на културите(Еко-РОК), са три вида. При първия насажденията са до 100 декара (до 10 ха) етерично-маслени култури или овощни дръвчета, като изискването е върху площите да има 2 различни култури, основната от които е с най-голяма площ и тя не трябва да превишава 95% от декларираната земя.
В земеделските стопанства, заети с медицински, ароматни култури или трайни насаждения, върху площи от 100 до 300 декара (10 ха и 30 ха) задължително трябва да разполагате с 3 различни култури, като основната не трябда да превишава 75% от тези площи, а двете основни култури обхващат заедно не повече от 95% от тях.
В стопанства с обработвани площи, заети с медицински, ароматни култури или трайни насаждения, върху над 300 декара (30 ха) задължително садите най-малко 4 различни култури, като основната от тях не трябва да превишава 75% от тези площи, а трите основни култури обхващат заедно не повече от 95% от тях.
За целите на еко схемата под „култура“ се разбира:
1. култура от който и да е отразличните родове, определени в ботаническата класификация на културите;
2. култура от който и да е от видовете при Brassicaceae, Solanaceae и Cucurbitaceae;
3. земя оставена под угар;
4. треви или други тревни фуражи;
5. трайния насаждени (ябълки, круши, кайсии, зарзали, череши, вишни, праскови, нектарини, сливи (Prunus domestica), десертно грозде, ягоди, малини, орехи, бадеми, лешници, кестени, шам-фъстъци и други черупкови видове) – приемат се за една култура за целите на еко схемата.