На проведената през миналата седмица работна среща между основните браншови организации в земеделието и администрацията на агроминистерството е обсъждан проектът за второто изменение на Стратегическия план, насочено към улесняване на процедурите за спазване на екоизискванията.
За да могат да изпълнят по-лесно правилата за прилагето на екологичните схеми, фермерите предлагат три от тези интервнеции да бъдат обединени в една. Обединението важи за екоинтервенциите за запазване и възстановявена на почвения потенциал (Еко-ЗВПП), за намаляване на използването на пестициди (Еко-НИП) и екосхемата за разнообразяването на отглежданите култури (ЕкоРОК).
Практиката от прилагането на тези схеми през първата година от новия програмен период (2023 г.) показва, че само по две от тези схеми заявените площи надхвърлят многократно бюджета, с който страната ни разполага за този вид подпомагане. Заявените площи през 2024 г. по ЕКО НИП са 30 млн дка, а по ЕКО ЗВПП - 25 млн дка. Това означава, че при ставка от 10,50 лв. на декар ще са необходими почти 600 млн. лв., докато наличният бюджет в Стратегическия план е едва 240 млн. лв., тоест дефицитът е 350 млн. лв., посочи пред Синор.бг Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Ако обаче трите екологични схеми бъдат обединени в една, тогава земеделските производители ще бъдат улеснени в прилагането им, защото ще се избегне повторяемостта на много от процедурите, разписани в нормативните документи за всяка от интервнециите, прилагана самостоятелно. Примерно няма да има разделно попълване на плановете и дневниците, с които земеделците ще отчитат изпълнението на практиките.
По този начин стопаните ще получават отново 11 лв. на дка за трите схеми в една, като в същото време ще бъдат намалени административните тежести и изисквания.
Преговорите по второто изменение ще продължат, тъй като самата Европейска комисия също работи по редица облекчения, с които да бъдат ограничени бюрократичните спънки за прилагането на общата селскостопанска политика ОСП.