В периода 2 декември 2023 г. - 15 март 2024 г. 26 държави в Европа са докладвали за огнища и случаи на Високопатогенна инфлуенца А по птиците (HPAI съкр. на английски език), съобщиха от Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Докладвани са огнища на подтип (H5) при домашни (227 огнища) и диви (414 огнища) птици. В сравнение с предишни години, общият брой на откривания на HPAI вирус при птиците е значително по-нисък, вероятно поради наличието на известно ниво на имунитет в популациите на различните видове диви птици вследствие на предходно заразяване, което е довело до намаляване на замърсяването на околната среда и различен състав на циркулиращите A(H5N1) генотипове. Повечето огнища на HPAI, които са открити при домашните птици са първични огнища, вследствие на непряк контакт с диви птици. Извън Европа, повечето огнища при домашните птици са в Северна Америка. От особено значение е разпространението на тип А генотип (Н5) сред наивните популации диви птици в континенталната част на Антарктика.
САЩ спешно заделиха 824 милиона долара за овладяване на птичия грип по кравите
За първи път в Европа е докладван генотип А(H5N1) при бозайниците. Между септември 2023 г. до януари 2024 г. е извършено наблюдение на вирусите на инфлуенца по птиците във всички стопанства за животни с ценна кожа във Финландия (п = 346). Извършено е наблюдение в 70 обекта за американски норки, 230 обекта за червени или арктически лисици/енотовидни кучета и 46 обекта, в които се отглеждат заедно американски норки и червени или арктически лисици/енотовидни кучета. Антитела A(H5) са открити в 44 обекта (12,7%), в 42 от тях животните са без симптоматика (понякога има клинични признаци, но причините не са точно определени). От юли 2023 г. насам в 71 стопанства за животни с ценна кожа са открити вирусологични и серологични положителни проби за A(H5) вируси. Всички животни от заразените ферми са умъртвени и унищожени. Предполагаем източник на заразата са диви птици (речна чайка).
През февруари 2024 г. две червени лисици са докладвани за положителни с вируса A(H5N5), генотип EA-2021-I в Норвегия. Това е първата идентификация на този генотип при бозайници. Вирусът при червени лисици е отрит и в Германия и Швеция