Най-късно до петък (31 май) Европейската комисия ще върне на България окончателния вариант на първите изменения в Стратегическия план за развитие на земеделието. Едва тогава стопаните ще имат яснота дали при кандидатстването по директните плащаяния ще влязат в сила така необходимите облекчения, свързани с прилагането на стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), както и за екологичните схеми. Това съобщи зам. министърът на земеделието Иван Капитанов по време на „Дни на полето“, които се провеждат край бургаското село Българово.
Ще припомним, че измененията в плана бяха одобрени от земеделския бранш още през септември миналата гходина, но незнайно по какви причини отговарящият за Стратегическия план зам. министърът на земеделието Таня Георгиева отложи депозирането на проекта едва за 15 декември. Това повлече лавина от забавяния при създаването на наредбите за кандидатстване в Кампания 2024 г., която вместо от първи март започна на 24 април. Вярно, че под натиска на фермерските протести в ЕС ръководството на Европейска комисия се наложи да коригира някои от своите регламенти, в резултат на което заявяването на европодпомагането тази година отново ще се забави, този път по обективни причини.
Големият проблем обаче е, че ако кампанията не приключи на 24 юни, както е обещано, а заявяването продължи до средата на юли, това означава, че и през 2025 г. земеделските производители ще получат субсидиите си по екологичните схеми чак в края на юни, което е крайно неблагоприятно за стопаните, които и сега тръпнат в очакване ДФЗ да приключи с проверките, така че екосубсидиите да им бъдат преведени по-рано.
Обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци ще се изплати до 31 май
Според еврозаконодателството фермерите не са длъжни да прилагат екологичните схеми, защото значително оскъпяват дейността им, а получените компенсации са минимални, за покрият вложените от тях разходи. И макар че за стопаните прилагането на екосхемите да не е задължително, България като членка на ЕС задължително трябва да ги изпълни, предвид парниковите емисии и целта за опазване на природата. В тази връзка фермерите в ЕК настояха новите разпоредби на ЕК да облекчат максимално административната тежест за сектора, защото така нареченото позеленяване може да доведе до масови фалити в цяла Европа.
Именно затова и по време на откриването на „Дни на полето“ край Бургас стопаните очакваха ясни отговори от изпълнителния директор на фонд „Земеделие“ Ива Иванова за това дали екологичните схеми за 2023 г. ще бъдат изплатени преди 30 юни, определен като краен срок според еврозаконодателството. Към този момент Иванова посочи, че администрацията работи активно и в почивните дни, като има вероятност субсидиите за екосхемите да бъдат преведени и преди края на юни.
Екатерина Стоилова