Мини екземпляр стана истинска атракция в състезанието за най-тежък коч на Националния събор на овцевъдите. Симпатичният малък коч с респектиращото име Голиат се появи извън състезателната програма, носен на ръце от четирима здрави мъже. Всички заедно се качиха на кантара, който отчете „внушителните“ 366 килограма. Горещо аплодиран, Голиат и собственикът му Андрей Андреев от ферма „Парадайс“ получи специален приз за най-атрактивно представяне.
Наградата от 1000 лева за най-тежък коч обаче безапелационно спечели 155-килограмовият Слънчо, собственост на Валентин Димитров от село Слънчево. Овенът е син на миналогодишния победител Коци, но не успя да надмине неговото тегло от 166 килограма. В състезанието участваха 7 животи, като второ и трето място спечелиха кочове на Цеко Христов от село Старосел.
В надпреварата за най-дълъг косъм при Калоферска дългокосместа коза на събора бяха измерени 63 сантиметра. Резултатът бе отчетен при пръчовете Каспър от ферма Колчакови и Петко, собственост на Явор Георгиев. Двете животни си поделиха първото място, а трети остана Борко от ферма Чолеви. При женските животни първо и второ място отиде при ферма Чолеви, а мини-козелът Ключодържател, собственост на Андрей Андреев от ферма Парадайс, освен "впечатляващи" размери показа и буен нрав.
В състезанието по ръчно доене се включиха 27 мъже, жени и деца. Победител стана Александър Куцаров. Публика и участници горещо аплодираха децата, които демонстрираха завидни умения. Два пъти какво може показа 6-годишният Стефан Първанов от Велико Търново. Момчето не бедоволно от резултатите от първото си доене и затова направи втори, успешен опит.
Бойко Димитров от село Боринци се оказа безспорен майстор в ръчната стрижба. Той спечелии второто състезание, като свали руното на овцаза 11,47 минути.
Дванадесетото издание на Събора на овцевъдите се проведе от 24 до 26 май край Петропавловския манастир до град Лясковец в едноименната община на област Велико Търново и представи постиженията в бранша и богатата народна култура, традиции и фолклор. За трите дни събитието привлече стотица хиляди посетители от страната и чужбина.
Съборът се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) и Фондация „Наследство в бъдещето“ със съдействието на министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица в област Велико Търново.