Начало » Новини » Страната

НАП разяснява на черешопроизводители как да декларират реколтата

Стоки с висок фискален риск - череши
Синор.БГ / 20.05.2024 г.
НАП разяснява на черешопроизводители как да декларират реколтата

Националната агенция за приходите се срещна с производители, преработватели и търговци на череши, за да отговори на въпросите им, свързани със задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск. Срещата се проведе в сградата на Община Кюстендил и беше организирана по повод старта на черешовия сезон. От тази година е необходимо, след прибирането на реколтата от череши, техният превоз до преработватели и търговци да бъде деклариран в НАП. Затова и експерти от НАП разясниха основните изисквания към бизнеса и дадоха полезна информация за прилагането на режима за предварително деклариране на стоки с висок фискален риск.

Във форума участваха кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, директорът на Главна дирекция „Фискален контрол“ в НАП – Филипина Тодорова, ръководителят на дирекция "Селекция и последващ контрол" Даниела Венева и Николай Дочев – началник на отдел "Организация и развитие на дейността".

„Щетата от недеклариране на доходите в сектор „Плодове и зеленчуци“ е в особено големи размери. По тази причина държавата трябваше да предприеме кардинални мерки за промяна на действащите режими и въвеждането на задължителното предварително деклариране. Целта е изсветляване не само на този сектор, а и на продажбата на много други основни хранителни продукти“, коментира по време на срещата Филипина Тодорова. По думите ѝ всяка трета проверка на борсите за плодове и зеленчуци завършва с акт.

Експертите от Главна дирекция „Фискален контрол“ обясниха реда и възможностите за деклариране, както и функционалности на електронната услуга, чрез която се обявяват данните от превозите.

Задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведено поетапно - от 01.10.2023 г. влезе в сила задължението за подаване на данни за превози с дестинация от друга държава-членка на ЕС към България или от нашата страна към държава от ЕС. Няколко месеца по-късно – на 3 януари, беше въведен и режима за задължително предварително деклариране на превозите на стоки с висок фискален риск, които започват от територията на трета страна и завършват в България, както и започващи и завършващи на територията на страната.

В сайта на НАП са публикувани отговори на най-често задаваните въпроси във връзка с предварителното деклариране на данни за превоз на СВФР.

За възникнали въпроси при ползването на услугата, потребителите могат да се обръщат към Информационния център на телефон: 0700 18 700, като изберат меню 7; на телефона на звеното по фискален контрол: (+359 2) 9859 6809; или като изпратят писмено запитване на ел. адрес: fisc.control@nra.bg.

НАП разяснява на черешопроизводители как да декларират реколтата
5090
 

Последни материали
Виж
Откриване на изложенията, свързани с Месомания
През 2026 г. се откриват 11 приема по Стратегическия план със субсидия за над 440 млн. лв.
Отчет в МС
Масово повишаване на цените заради еврото, вече налагат и санкции
Законопроект
Браншови организации и други ЮЛНЦ да се пререгистрират до края на 2026 г.
До 14 ноември лозарите заявяват помощ за борба с вредителите
При директни плащания и пчелари
Промени в Стратегическия план бяха одобрени от правителството
Тайтън Машинъри разширява своята гама от земеделска техника и технологии като официален дилър на системите за напояване Reinke
Reinke – нов стратегически партньор на Тайтън Машинъри
Свързани материали
Виж
Среща с бранша
Компенсациите за праскови, ябълки и сливи ще се отпуснат едва през януари 2026 г.
Германските овощари се похвалиха с чудесна реколта от череши, чакат добър добив от круши
Парламентарен контрол
Овощари ще заявяват компенсации за щети по праскови, ягоди и други култури през октомври
ДФЗ ще изплати общо 28,5 млн. лв. за измръзналите през тази пролет овошки
ДФЗ
Още 8,4 милиона лева ще се платят за измръзналите череши, вишни и кайсии
Вероятно на 29 август
До утре изплащат 80 на сто от обезщетенията за измръзналите овошки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини