Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.04.2024 г.

Направете първичен преглед на листата на овощните и лозите

Петна по листата
Направете първичен преглед на листата на овощните и лозите

Ляво - хлороза и некроза, Дясно - хлоротични пръстени

С напредването на вегетацията при много овощни видове и сортове лози част от листата по клоните и леторастите вече имат напълно листна петура (пластина). Те са подходящ обект за преглед предвид установяването на признаци на заболяване, причинено от различни патогени или от някакво физиологично разстройство. Какви признаци могат да бъдат установени?

Много очебийни са промените в оцветяването, от които често явление е хлорозата. Тя се дължи на нарушаване на синтеза на хлорофила, даващ зеления цвят на растителната тъкан. Има различни видове хлороза според каква част от листната тъкан е обхваната. Възможно е по-наситеното зелено да се запази около жилките на петурата, а площта между тях да избледнее. При тежки форми на хлороза цялата петура просветлява. В други случаи избледняването е периферно. В последния случай по-късно засегната тъкан може да загине (некротира).

Явлението албинизъм, познато като панашура, е особен случай на хлороза. При албинизма липсва хлорофил. Албинизмът може да бъде пълен или частичен. Без хлорофил растенето е обречено, защото без това сложно органично съединение в растението не протича жизнено необходимият процес фотосинтеза. При частичен албинизъм (панашура) хлорофилът липсва в отделни участъци на петурата и тя може да изглежда мозаично изпъстрена. В някои случаи листната петура може да промени цвета си към розово или червено, а също и жълто (жълтеница). Интересно явление е шарката, която се характеризира със светлозелените пръстенчета, дъгички и ивици върху развитите листа.   

Други признаци върху листата са пригорите на тъканта. В крайната фаза тъканта изсъхва, а в някои случаи се отделя напълно от здравата тъкан. При това листата добиват дрипав вид, а понякога сякаш са надупчени от сачми.

Наред с промените в оцветяването или независимо от тях могат да бъдат установени промени във формата на листа. Листната петура понякога се стеснява. Това е познато като върболистие. В други случаи се накъдря или по нея се явяват неочаквани израстъци. При това е възможна промяна в тъканта, която загрубява. В други случаи тя постепенно увяхва и се свива.

На какво се дължат описаните промени?

Петната от хлоротичен тип често са признаци на вирусна болест. Такава е сливовата шарка по костилковите овощни. При лозите жълтениците също могат да насочат към инфекциозен причинител (вирус или фитоплазма), а така също периферната хлороза при ягодата. Албинизмът е последица от генетична аномалия. Панашурата е генетично унаследявана и това трябва да бъде взето под внимание от селекционерите. Трябва да бъде отбелязано, че растенията, които не могат да усвояват жизнено необходими за тях елементи (желязо, магнезий и др.) могат да страдат от хлороза.

Загиването на листната тъкан също може да бъде последица от нарушен хранителен или воден режим. Надупчването на петурата, известно като сачмянка, е последица от гъбна или бактерийна инфекция. Стесняването на листната петура, наподобяващо върболистие, е признак на вирусна болест по сливата и др. костилкови, известна като деформиращо прошарване. Деформирането, както и промените в оцветяването може да са причинени от насекомни или ненасекомни неприятели.

Специално внимание трябва да бъде обърнато на формата лозовите листа в младите насаждения. Очертанията на лозовия лист са важен признак за сортовата принадлежност и намира специално място в описанието на отделните сортове (ампелографията). В известна степен това важи и при овощните (помологията).

При установяване на нежелани признаци или несъответствия при отглежданите растения стопаните трябва да се отнесат към специалистите по растителна защита и в частност към селекционери лозари и овощари.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита    

Направете първичен преглед на листата на овощните и лозите
7056
 

Последни материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Офрти се приемат до 31 юли, доставката е на партиди по 5000 тона
Турция обяви търг за внос на 225 000 тона фуражен ечемик
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
Премахване на част от листата на доматите – защо и кога?
Защо краищата на листата на краставиците изсъхват?
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Топлинен стрес при растенията и методи за защита
Кога обикновената житна пиявица (Oulema melanopa) е опасна ?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини