Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.04.2024 г.

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията

Недостигът на цинк за растенията е сериозен проблем и в много случаи може да подведе и опитни градинари. Кафявите петна и изсъхването на върховете при доматите от мнозина се смята за гъбично заболяване, но по-често това е просто липса на хранително вещество.

Какво е цинкът за растенията?

Независимо от факта, че цинкът е микроелемент, той има важна роля за растенията – от развитие на зародиша, натрупването на биомаса и устойчивостта на стрес. Той присъства във всички важни ензими, участва в дишането на растенията и повишава устойчивостта на засушаване и топлина.

Дефицитът на цинк води до сериозни смущения в дишането на растенията, протеиновия и въглехидратния обмен. При недостиг листната маса се деформира, издребнява, листата се удължават, заострят и по тях се образуват светло зелени петна. Листата между жилките се обезцветяват и се появява ясно изразена светла мрежа. След това по върховете се появяват кафяви петна, които постепенно се разширяват и изсъхват.

При зелето, морковите, репите, репичките и лука, дефицитът на цинк се изразява в образуване на жълти петна по листата, които преминават в бронзови. При краставиците се наблюдават и растения джуджета, а при доматите – силно издребняване и извиване на листата.

При картофите недостигът на цинк затруднява нарастването на клубените и те остават много дребни. Листата се извиват навътре, често долните, а понякога и горните, имат сиво-кафяв оттенък.

Признаци и последици от излишък на цинк

Известно е, че не само недостигът на хранителни елементи, но и излишъкът може да създаде проблеми в развитието на растенията. Излишъкът на цинк води до деформация на листата и цветовете, а при някои култури води до хлороза. Често е изключително трудно да се разграничи излишъкът на цинк от неговия дефицит. Поради това торенето с цинк се извършва в малки дози и в строго определени фази – преди и след цъфтеж.

Съдържание на цинк в почвата

Съдържанието на цинк е тясно свързано с наличието на органични вещества. Глинестите и глинесто-песъчливите почви съдържат повече цинк в сравнение с леките и песъчливите. Сивите горски почви почти не съдържат цинк и при тях се получава цинков глад.

Тежките почви съдържат повече цинк, но той е слабо достъпен за растенията. В леките почви наличността му е по-малка, но се усвоява по-лесно. В киселите почви има много цинк, но след варуване цинкът става недостъпен за растенията и е необходимо да се добави при подхранването.

Как и какъв цинк да добавим при подхранването на растенията?

Цинковият сулфат се усвоява най-лесно от растенията, съдържа до 25% цинк и е лесно разтворим във вода. Отличен е за предсеитбена обработка и листно подхранване.

Суперфосфатът с цинк съдържа 0,5-0,8% цинк и е подходящ за листно подхранване.

Комбинираните микроторове съдържат повече цинк и могат да се използват предсеитбено и за почвено подхранване.

Могат да се използват еднокомпонентни и многокомпонентни форми на цинк за почвено и листно подхранване – Лебозол, Про Цинк, Фертилекс Zn, Zink X-Tra и др.

Важно е да не прекаляваме с количествата, защото корените на растенията поглъщат добре почвени разтворо със слаба концентрация, като оптималната е от 0,01 до 0,2%. При по-високи концентрации усвояването се затруднява, а при 1,0% и повече – кореновата система започва да отмира.

 

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията
6197
 

Последни материали
Виж
ЕК повиши таваните без нотификация по de minimis до 2032 г.
ДФЗ
Вече може да заявите документи по двете интервенции – Еко-ЗВПП и Еко-НИП
По интервенцията за хуманно отношение
Подавате дневниците за паша до 31 декември
Търговците са скептично настроени заради липсата на опит в дейността
Армията поема контрола върху вноса на селскостопанска продукция в Египет
Заседание на ръководството на асоциацията
Спешен съвет на НАЗ поради липсите на пари за напояване в проектобюджета за 2025 г.
Прилагането на високи експортни мита и квоти е сигнал за създаване на силна преработвателна индустрия в Русия
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Бърза стерилизирана туршия
Рецепта за рязано зеле със зелени домати
Бърза туршия
Домати, мариновани с босилек
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини