Правилното приготвяне на пестицидните разтвори осигурява успеха на растителнозащитното мероприятие. Синор БГ започна темата за приготвянето на работните разтвори от пестициди предвид пръсканията в началото на вегетацията, когато наред с културните растения вредителите също подновяват своя жизнен цикъл. Посочена беше възможността за смесването на пестициди с различна насоченост, което пести време и средства, но изисква спазването на определени правила, за да няма нежелани последици за машините, хората и културните растения, обект на растителнозащитните мероприятия.
Смесването на пестицидите пести време и средства, но трябва да става със знание и внимание!
Ето основните изисквания при смесването на продуктите за растителна защита (ПРЗ. Желателно е да бъдат смесвани два продукта. При това водата идва към „твърдата” фаза, а не обратното. Течните продукти постъпват в част от предвидения обем вода, след което става доливането с разбъркване при възможност.
На етикета след името на препарата има съкращения, които указват агрегатното състояние:
- разтворими във вода торбички (пликчета);
- водоразтворими гранули (ВГ);
- водоразтворими прахове (ВП) или намокрими прахове (НП);
- водносуспензионни концентрати (ЕС), (ЕК);
- продукти на маслена основа;
- вещества, влияещи на повърхностната активност (повърхностно активни, ПАВ) на разтвора (емулгатори, намокрители);
- разтворими във вода препарати – L;
- течни торове и растежни регулатори.
Съществуват торове за листно подхранване, също употребявани чрез пръскане. Смесването им с пестициди не е препоръчително !
Предпазливостта преди употреба на комбинацията не е излишна. При достатъчно време могат да бъдат напръскани отделни части на няколко избрани растения от един и същи сорт и след едно – две денонощия да последва преглед за фитотоксичност. Нежеланите явления подлежат на вписване за консултация със специалист.
Употребата на ПРЗ изисква внимателно запознаване с приложените указания. Ползвателите трябва да знаят и да ги спазват. Това се отнася не само до посочените дози (концентрации), но и за съхраняването и унищожаването на опаковките след употребата.
За улеснение на стопаните има справочници за смесването на ПРЗ. Тези справочници с времето подлежат на осъвременяване предвид наличните на пазара продукти. В тях има легенда със символи за възможните ситуации при смесването: „няма данни”, „работният разтвор трябва да бъде използван до половин час”, „смесването е възможно”, „не е препоръчително”, „няма смисъл”. (Край)
Антоний Стоев – агроном по растителна защита