Много често при опазване на гроздовата реколта стопаните прибягват до използване на комбинации от няколко препарата за пръскане. Но при смесване на два или повече препарата може да се наблюдава намаляване на ефикасността им. Това води до нежелани резултати, като незадоволителен ефект в унищожаването на дадени вредители и фитотоксичност със загуба на третираните култури. Влияние оказват и условията на външната среда, като повишена атмосферна влажност и високи температури, нараняване на листната маса и гроздовете.
Ето защо към комбиниране на препарати, трябва да се подхожда много внимателно.
Забранено е предварително комбиниране на препарати и използването им на следващия ден или след известно време на съхранение на разтвора. Само при необходимост се прибягва към смесване, като се спазват изисквания за безопасност, огнеопасност и взривоопасност. При смесване на препарати винаги се прочитат етикетите, за да се запознаем с техните характеристики и там е посочена смесимостта им. Преди пръскане с комбинация от препарати е желателно да се направи тест за смесимост, а как става това:
В съд се слагат малки количества от препаратите, с които искаме да пръскаме. Разреждаме с вода и ако има пресичане на разтвора, се избягва комбинирането им.
Известно е да се избягват следните комбинации на препарати, съдържащи:
1. меден оксихлорид – не се смесват със серни препарати;
2. манкоцеб – не се смесват с бордолезов и сероваров разтвор и маслени инсектициди;
3. сяра – не се смесва с маслени разтвори;
4. цинеб – не се смесва с препарати, съдържащи алкални съставки;
5. син камък (бордолезов разтвор) – винаги предварителен тест за смесимост.