Румънският селскостопански кооператив Argedava Novaci, обработващ около 800 хектара земи в няколко окръга около столицата на страната Букурещ, планира инвестирането на 8 млн. евро в помещения за съхраняване и сушене на кромид лук, за да се облагодетелства от разликата в цените между периода на свръхпроизводство и пролетта, когато Румъния го внася от Нидерландия, съобщи местното електронно издание Ziarul Financiar.
„В момента Румъния произвежда между 30% и 40% от потребявания кромид. Най-големият проблем е в това, че у нас няма съоръжения за сушене и съхраняване, защото зеленчукът се нуждае от няколко вентилационни камери за съхраняване. Те обаче са скъпи”, обясни Йонуц Вокин, председател на кооператива и изпълнителен директор на компанията Oxigen Agro Product, която е част от Argedava Novaci.
Последните налични данни сочат, че Румъния всяка година осъществява внос на над 80 хил- тона кромид от Нидерландия и други държави от Европейския съюз, а в момента всеки месец средно по 2000 тона пристигант от Украйна. Годишното производство в Румъния надхвърля 300 хил. тона, но не задоволява потреблението, тъй като страната не разполага със складове за дългосрочно съхранение на кромид и съответно немалка част от продукцията никога не стиг адо пазара. Част от кромида в Румъния обаче се произвежда от самите домакинства и никога не влиза в пазарния оборот, изтъкват предприемачи от бранша.