Начало » Новини » Страната
10.04.2024 г.

Международната конференция за винен туризъм - IWINETC

Международната конференция за винен туризъм - IWINETC

Виненият и кулинарен туризъм са перспективен сегмент от икономиката на селските райони и биха могли да донесат висока добавена стойност за икономическото  развитие и просперитет на тези райони в България. Министерство на земеделието и храните подкрепя развитието на лозаро-винарския сектор и сред основните ни приоритети е достойното позициониране на пазара на българските вина и напитки, както и на храни и традиционни кулинарни продукти. Това коментира в Пловдив заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев при откриването на XV-то Годишно издание на Международната конференция за винен туризъм (IWINETC).

Двудневният форум събира близо 100 професионалисти и експерти в областта на винения и кулинарен туризъм от над 50 държави от целия свят. Специализираният формат се провежда ежегодно, като изборът на дестинация за провеждането му, носи престиж и възможност на домакините да представят своите традиции във винопроизводството, богатство си от тероари и културно-историческо наследство. В рамките на семинарите и професионалните дегустации, провеждани по време на форума, се насърчава създаването на нови партньорства между производители, преработватели и търговци от целия свят, както и споделяне на устойчиви практики и иновативни маркетингови подходи.

Министерство на земеделието и храните насърчава инвестициите и модернизацията чрез националните и европейски политики за подкрепа в сектора, включително и с последните предложени промени в Стратегическия план.  Александър Йоцев посочи като пример подкрепата, оказана на сектора през месец март тази година за участие на 26 български винарни за първи път с общ национален щанд на най-голямото международно изложение за вино и спиртни напитки Провайн в град Дюселдорф в  Германия, а също и предоставената държавна помощ за ежегодното провеждане на Международния ден на мавруда на 26 октомври.

Заместник-министърът информира и за стартиралия процес на обновяване на законодателството в сектора, както и обнародваната наредба в края на миналата година за сигнализация на пътищата с пътни знаци, указващи дестинации за винопроизводство в селските райони на България, която ще се прилага от август 2024 година.

Той информира, че предвид промените във вкусовите навици на потребителите, производството се насочва към нови сортове, като се повишава и търсенето на бели вина. Сред най-популярните традиционни български сортове, които се представят в различните региони, са Мавруд, Гъмза, Широка Мелнишка лоза, Рубин и Памид, а от белите - Димят, Тамянка, Гергана, както и различни Мискетови сортове - Варненски, Сандански, Врачански и Червен Мискет.

Международната конференция за винен туризъм - IWINETC
1711
 

Последни материали
Виж
Съвет на ЕС по земеделие: България и 14 държави-членки поискаха по-висок таван на de minimis
ДФЗ преведе 31 млн. лева на над 14 хил. стопани с протеинови култури
Съюза на енолозите проведе конференция „Преглед на гроздоберна реколта 2023“
Статистика
Продължава процесът на намаляване и застаряване на населението на България
Важно!
ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата
Поляците отблокираха границата с Украйна
Свързани материали
Виж
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Съчетавайки традициите с модерни технологии
Българските производители създават уникални вина за взискателни вкусове
До 12 март в Дюселдорф
Широко присъствие на български вина на изложението „Провайн 2024 г“ в Германия
Коев: Преговаряме за по-високи субсидии за винарите още преди 2027 година
Вътев: Издигаме АГРА на по-високо ниво като значимо изложение на Балканите
Какво може да видите на АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ 2024
Най-старият обреден земеделски празник
Честит Трифон Зарезан!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини