Европейската комисия вероятно няма да възстанови на страната 216,88 млн. евро или 423 млн. лв. по програмата за развитие на селските райони за периода 2011 и 2012 г.
Това съобщава в. „Труд”, позовавайки се на одит на главна дирекция “Земеделие”, получен във фонд “Земеделие” на 6 януари т.г.
Средствата бяха предоставени авансово на общините за изграждане на пътища, водопроводи и канализационна инфраструктура.
За да избегне загубата на средства поради бавното усвояване на бюджета от предходното правителство, през 2011 г. кабинетът „Борисов” плати средствата от националния бюджет.
Целта беше общините да получат необходимото финансиране в рамките на законовите три години по правилото n+2, за да приключат проектите си.
Според евроодиторите обаче тази процедура е незаконна, защото “86% от разходите за тези плащания са били извършени с цел да се заобиколи правилото n+2”.
Проблемната сума беше заделена от националния бюджет от предишното правителство през 2011 и 2012 г. за програмата за селските райони.
Според експерти парите не са окончателно загубени, ако министерството на земеделието успее да докаже тезата си и обори твърденията на одиторите, заради които се спира възстановяването на средствата.
Досегашната практика показва, че подобни процедури траят дълго и страните членки успяват да си спестят малка част от санкциите.
Първата санкция е за 20 проверени проекта, за които одиторите предлагат да се наложи еднократна корекция от 120 млн. евро. В един от разгледаните проекти експертите са установили авансово плащане за 1 млн. евро, “което е останало изцяло неизползвано и дори не е било използвано за плащане на предварителни разходи”.
Евроекспертите не са получили еднозначен отговор и дали общините са върнали на фонд “Земеделие” лихвите, които банките са им начислявали по преведените аванси, както изискват европравилата.
Одиторите приканват българските власти да обяснят защо е “било необходимо авансовите плащания да се извършват толкова рано и в такъв висок размер”.
Втората санкция е за 96,88 млн. евро. Тя е заради прехвърлените в края на 2011 г. над 100 млн. евро от програмата в гаранционен фонд. Проверката е показала, че за първи път пари от този фонд са усвоени чак през 2013 г., и то само 3% от ресурса.
Това дава основание за извода, че “ранното плащане към фонда и голямата сума очевидно са резултат от отмяна на поетите задължения по правилото n+2”.
По повод информацията вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова категорично опроверга твърденията, че финансовата комисия на Европейския парламент предлага спиране на плащания по европрограми за България.