Начало » Пазари » Зърно
10.03.2024 г.

Първи прогнози за производство на пшеница в света през 2024 г.

Допълнена
Първи прогнози за производство на пшеница в света през 2024 г.

На 8 март 2024 г. Организацията по прехрана и земеделие към ООН  (ФАО)  публикува редовния си месечен  доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс (FAO Cereal Supply and Demand Brief). Мартенският доклад на авторитетната международна организация излезе със заглавие ” Предлагането на зърнени храни през 2023/24 г. остава на комфортно равнище; предварителните прогнози за производството на пшеница за 2024 г. са благоприятни (Global cereal supplies in 2023/24 remain comfortable; early production prospects of wheat in 2024 favourable”.

Световен баланс на зърнените храни (в млн.т) ФАО - 8 март 2024 г.

Прогноза пшеница

* FAO Cereal Supply and Demand Brief Release date: 08 март 2024

Новата прогноза на ФАО за глобалното производство на зърнени култури през 2023/24 г. е леко коригирана нагоре, до 2840 милиона тона, ръст с  1,1 на сто (30,4 милиона тона) в сравнение с предходната маркетингова година. Това увеличение се дължи  на забележимата позитивна корекция в прогнозата  за глобалния добив от царевица  предвид по-високите очаквания за  производство на основната фуражна култура в  Щатите, Бразилия и  континенталната част на Китай.  В глобалния зърнен баланс по-оптимистичната перспектива при царевицата изцяло компенсира  незначителното намаление  в добива от пшеница през текущия сезон.

Впрочем,  както се вижда от посочените в таблицата данни мартенската редакция на баланса  2023/24 г. почти не се отличава от цифрите във февруарския доклад и вниманието на участниците в зърнената търговия е насечено към раздела за новата реколта.

Перспективи за реколта 2024 г. („Early outlook for 2024 crops)

Според предварителната прогноза на ФАО  производството на пшеница в света през 2024 г. ще нарасне с  10 млн.т спрямо очаквания резултат за текущия сезон – до 797,3 милиона тона, което все  пак е  под нивото на историческия връх регистриран през  2022 г. (805.6 млн.т). 

Производство на пшеница в света, в млн.т 

Добив пшеница

Източник: FAO CROP PROSPECTS AND FOOD SITUATION No. 1 MARCH 2024

Ниските цени  доведоха до 6 процента намаление на площите със зимна пшеница в  САЩ в сравнение с предходната година, но въпреки това прогнозата за новата американска реколта е благоприятна и предвижда увеличение на добива и в сравнение с 2023 г. и спрямо средния показател за последните пет години -  до 51,5 млн.т (49,3 млн.т – 2023 г.) Причината е в  напоителните  валежи през  последното тримесечие на 2023 г., които след поредните две години суша са предпоставка за по-високи добиви и за повече ожънати площи.

В Канада, в резултат на по-ниските цени, официалните прогнози също показват 2% намаление на засетите  с пшеница площи, но  въпреки това, на фона на  благоприятните метеорологични условия  прогнозната е оптимистична -  33,3 млн. т (32,0  млн.т – 2023 г.).

В Евросъюза, напротив, проливните дъждове затрудниха и забавиха сеитбата на есенниците и то най-вече  в основните производствени региони на Франция и Германия.  За разлика от Щатите и Канада  известно  редуциране на площите за пшеница в ЕС няма да бъде компенсирано с по-високи добиви. Експертите от ФАО очакват, че  „скорошните застудявания и дефицита на валежи в някои части на блока, може да доведе до лек спад в производството на пшеница в Евросъюза през 2024 г. – до около 133 млн.т” (134 млн.т - 2023 г). По време на сеитбата метеорологичните условия не бяха идеални във Великобритания и Северна Ирландия  и това е причината да се очаква спад в производството там  от 15,7 млн.т през 2023 г. до 13,2 млн.т през 2024 г.  

Според ФАО площите в Украйна ще намалеят още  през 2024 г., тъй като военните действия  продължават да възпрепятстват достъпа до полетата и налагат сериозни финансови ограничения за фермерите. Това води до спад  в рентабилността на производството на пшеница, като производството й през 2024 г. се оценява на 20,2 млн.т, в сравнение с 22,0 млн.т ожънати през 2023 г.  

Благоприятни метеорологичени условия диктуват и обуславят оптимистична прогноза за Русия – 93,6 млн.т в сравнение с 92,8 млн.т реколтирани през 2023 г.

За Азия прогнозата за 2024 г. е много благоприятна.  В Индия  се  очаква  рекордна реколта от пшеница от 112,4 млн.т (110,6 млн.т – 2023 г.) предвид   „достатъчните водни ресурси за напояване, благоприятните метеорологични условия и изгодните цени, които стимулират увеличение  на площите”. В Китай  увеличеното вътрешно търсене и повишението на минималните изкупни цени допринесоха за ръст в засетите с пшеница  площи,  което предполага, че добивът е около високите показатели на предходния сезон - 136,3 млн. тона. 

В азиатския Близък изток се очаква производство, близко до средното, предвид като цяло благоприятните метеорологични условия. Все пак трябва да маркираме, че прогнозата на ФАО предполага намаление на производството на пшеница в Турция с 2 млн.т спрямо предходния сезон – до  20,0 млн.т.

В Северна Африка  (Алжир, Тунис и Мароко), перспективите за производство на  през 2024 г. са влошени в много райони вследствие на липсата на валежи и то за втора поредна година.

Първи прогнози за производство на пшеница в света през 2024 г.
13753
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Българската пшеница отново е сред победителите в египетски търг
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
Спрямо търга в Йордания от тази седмица обаче зърното поевтиня
Българската пшеница печели и търга в Алжир при слаб ръст на цените
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини